۱۳۹۶-۰۷-۰۳

نمایشگاه «ولایت»

به مناسبت فرا رسيدن عيد سعيد غدير خم، نمایشگاهی از آثار هنری معرفتی با عنوان «ولايت» در موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی برپا شد.
معاون امور موزه‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با اعلام این خبر گفت: مجموعه‌ای از اشیای نفیس موجود در موزه‎های قرآن و هدایای مقام معظم رهبری واقع در ساختمان موزه قرآن و نفایس این آستان مقدس با محوریت موضوعی حضرت علی(ع)، غدیر خم و ولایت، در این نمایشگاه بر روی تخته‌ شاسی‌های متعدد معرفی شده است.
علی سوزنچی کاشانی ادامه داد: جزوه قرآنی با دست‌خط مبارک منسوب به حضرت امام علی(ع)، مهم‌ترین اثر این نمایشگاه به‌شمار می‌رود که به خط کوفی ممتاز 15سطری در 69 ورق از جنس پوست در ابعاد 32 × 23 سانتی‌متر کتابت شده است.
وی ابراز کرد: قاب چینی مدور مشبک، منقوش و کتیبه‌دار برجسته «ولایت» به قطر 27/6 سانتی‌متر، اثر نفیسی است که توسط دانشجویان دانشگاه هنر اسلامی تبریز اهدا شده است.
سوزنچی کاشانی به عصای چوبی منبت‌کاری با مضمون واقعه غدیر خم اشاره کرد و گفت: این اثر اهدایی مرتضی سلیم از شیراز است و در تالار محتوایی موزه هدایای مقام معظم رهبری در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد.
وی ادامه داد: در این اثر هنری، بالا بردن دست حضرت علی(ع) توسط حضرت محمد(ص) نشان داده شده است. در بخش پایین‌تر عصا نیز تصاویر مردمی به چشم می‌خورد که در حال تماشا و شنیدن «حدیث ولایت» هستند.
معاون امور موزه‌های آستان قدس رضوی اضافه کرد: لوح یادبود مانور بزرگ ولایت، از جنس مس در قاب خاتم با زمینه مخمل سبزرنگ، اثری است که توسط فرمانده نیروی زمینی ارتش در آبان 1375 تقدیم شده است.
وی گفت: از دیگر آثار این نمایشگاه می‌توان به تابلوی خوش‌نویسی آیه اطاعت به خط نسخ استاد «علی طه» از سوریه و همچنین تابلوی خوش‌نویسی آیه اطاعت به خط ثلث و نستعلیق روی پوست، اثر «لقمان احمدی» و اهدایی امام جمعه مریوان در سال 1388، اشاره کرد.
سوزنچی کاشانی، کتاب فاخر «علی(ع)» با جلد چوبی که در لبنان به چاپ رسیده و اهدایی سیدعلی موسوی است را دیگر اثر معرفی‌شده در این نمایشگاه معرفتی دانست و بیان کرد: همچنین قطعه‌ای از کاشی حرم مطهر حضرت علی(ع) در قاب طلایی‌رنگ با عنوان «قطعه‌ای از بهشت» که توسط مصطفی فروتن اهدا شده است، در بین آثار نفیس نمایشگاه چشم‌نوازی می‌کند.
وی ادامه داد: درِ چوبی منبت‌کاری شده مزین به کتیبه «نادعلی»، نقش عطردان و اسامی پنج‌تن به ابعاد 85×185 سانتی‌متر، اثر زیبا و ارزشمند دیگری است که از طرف آصف‌علی زرداری؛ رئیس‌جمهور اسبق پاکستان، در سال 1386 تقدیم شده است.
وی افزود: سه اثر هنری شامل تابلوی خط و نقاشی مزین به نام «حضرت علی(ع) به خط معلی»، تابلوی خوش‌نویسی و تذهیب «یا مولا علی(ع)» و تابلوی خوش‌نویسی و تذهیب حدیث نبوی «علی مع‌القرآن و القران مع علی»، که به ترتیب توسط مجید حسین‌زاده، سیدجمال ناصری و جلیل خدایی اهدا شده است، در بخش دیگر نمایشگاه مورد توجه هنردوستان قرار دارد.
وی گفت: نمایشگاه ولایت، در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌‌‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، واقع در ساختمان موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر رضوی پذیرای زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود