۱۳۹۷-۰۴-۳۱

نمایشگاه «زیارتنامه ها»

زیارت‌نامه‌های آراسته به زیور هنر در موزه مرکزی آستان قدس رضوی به نمایش گذاشته شد.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار با اعلام این خبر گفت: تابلوی «اذن دخول حرم مطهر رضوی» یکی از آثاری است که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.
جواد فرهمندنژاد در خصوص ویژگی‌های آن گفت: در این اثر هنری زیبا، متن زیارت‌نامه در زمینه لاجوردی به‎ خط نسخ نگاشته شده که دارای حاشیه تشعیر و تذهیب است.
وی اضافه کرد: این تابلو اثر هنرمند خوش‌نویس جواهر قلم است که در سال 1369 خلق شده و توسط سید حسین همایون نیا طهرانی اهدا شده است.
فرهمندنژاد همچنین به تابلوی «زیارت‌نامه وارث» که در سال‌ 1338 توسط هنرمند خطاط آقای واحدی به ‎خط نسخ نگاشته شده به عنوان یکی دیگر از آثار به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه اشاره کرد که زمینه آن به رنگ لاجوردی و دارای اکریلیک براقمی می‌باشد.
تابلوی خطاطی شده به خط نستعلیق «اذن دخول حرم مطهر رضوی»، از دیگر آثار این نمایشگاه است که وی به آن اشاره کرد.
فرهنمندنژاد گفت: حاشیه این تابلو آیت‎الکرسی با تکنیک پودر شیشه رنگی به ‎خط کوفی نگاشته و توسط هنرمند خطاط احمد رازی در سال 1370 نگاشته شده است.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار همچنین تابلوی «اذن دخول اول» به‎ خط نستعلیق اثر ابوالحسن نصیری که در سال 1322 شمسی نوشته شده را دیگر اثر به نمایش در آمده این نمایشگاه معرفی کرد که با تکنیک پیله‌بُری و سرمه‌دوزی بر روی پارچه کتابت شده است.
«صلوات خاصه امام رضا (ع)» به ‎خط نسخ که با تکنیک سرمه‌دوزی در سال 1325 نوشته شده از دیگر آثار به نمایش در آمده است که وی فرهمندنژاد به آن اشاره کرد.
وی تصریح کرد: آثار این نمایشگاه که تا آخر دهه کرامت رضوی برپا است در موزه تاریخ حرم رضوی؛ طبقه همکف موزه مرکزی آستان قدس رضوی در معرض بازدید عموم قرار گرفته است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود