۱۳۹۷-۰۴-۱۱

نمایشگاه «یادبود حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران»

نمایشگاه تمبر یادبود حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران در گنجینه تمبر، اسکناس و سکه موزه‌ مرکزی آستان قدس رضوی برگزار می‌شود.
گنجینه تمبر، اسکناس و سکه موزه‌ مرکزی آستان قدس رضوی به مناسبت بیست و نهمین سالگرد فاجعه حمله موشکی آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران بر فراز خلیج‌فارس، نمایشگاهی تمبر یادبود این جنایت برپا می‌کند.
۱۲ تیر سال ۱۳۶۷ ناو آمریکایی وینسنس به فرماندهی «ویل راجرز»، که عاجز از رویارویی با دلاور مردان نیروی دریای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بود، به هواپیمایی مسافربری مسیر تهران-دبی با شماره پرواز ۶۵۵ «ایران ایر» که پس از توقف کوتاهی در بندرعباس به پرواز درآمده بود، با دو موشک هدایت‌شونده ۶۶ m حمله‌ور شد.
در این فاجعه بزرگ و ددمنشانه 290 مسافر و خدمه به شهادت رسیدند که 118 نفر از این مسافران بی‏‌گناه، زن و کودک بودند.
دولت و ملت بزرگ ایران این روز را به نام «افشای حقوق بشر آمریکایی» نام‌گذاری کردند.
شورای امنیت سازمان ملل و ایکائو (سازمان بین‌المللی هواپیمایی مسافربری) به علت فشار آمریکا از محکوم کردن این جنایت بزرگ خودداری کردند و نشان دادند که حامی ابرقدرت‌های جنایتکار در برابر ملت‌های ستمدیده هستند.
جورج بوش؛ معاون وقت رئیس‌جمهور آمریکا ریگان گفته بود: «هرگز آمریکا به خاطر این جنایت عذرخواهی نخواهد کرد و اهمیتی نمی‌دهد که واقعیت چیست.»
این تمبر یادبود در مورخ ۲۰ تیر ۶۷ در شمارگان ۳ میلیون قطعه توسط شرکت پست جمهوری اسلامی ایران چاپ و منتشر شد.
تصویر این تمبر، اصابت موشک آمریکایی را که از ناو وینسنس پرتاب‌شده و به بدنه هواپیمای مسافربری برخورد می‌کند، نشان می‌دهد.
این تمبر در بین مجموعه‌داران به‌ویژه ملت‌های ستمدیده آمریکای لاتین، آفریقا و آسیا طرفداران بسیاری داشت.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود