۱۳۹۷-۰۳-۱۳

معرفی آثاری با محوریت امام علی(ع) در موزه‌های آستان قدس رضوی

در آستانه شهادت امیرالمومنان علی (ع) منتخبی از آثار ارزشمند موزه‌های آستان قدس رضوی مرتبط با نام این امام همام در موزه های آستان قدس رضوی معرفی شد.
معاون امور موزه های آستان قدس رضوی در این خصوص ابراز کرد: قرآن کریم با دستخط منسوب به امام علی (ع)، یکی از نفیس ترین آثار قرآن های موزه آستان قدس رضوی است که با آیه 1 سوره هود آغاز و با آیه 110 سوره کهف به پایان رسیده است.
وی تاریخ کتابت این اثر را که به خط کوفی ممتاز 15سطری در قطع بیاض و  ابعاد: 32×23 سانتی متر در 60 برگ نگاشته شده و با جلد تیماج قهوه‌ای ضربی دورو در میان گرفته شده است را در صدر اسلام عنوان کرد.
وی در خصوص واقف این اثر گفت: قران منسوب به دستخط امام علی (ع) توسط  شاه عباس صفوی در 1008ق/ 979ش با کتابت وقف نامه توسط شیخ بهاء الدین محمد (شیخ بهائی) به حرم مطهر رضوی اهدا شده است..
علی سوزنچی به تابلو نقاشی خط علی ولی الله به عنوان یکی از آثار نفیس موجود در موزه اشاره کرد و گفت: این تابلو اثر هنرمندان مجتمع آموزشی ابرار است که در ابعاد: 37×46 سانتی متر و با خط ثلث جلی و با تکنیک گواش و رنگ طلایی، به سبك کلاژ مقوا بر تخته سه لا، تكنيك اجرا شده است. 
تابلو منبت روي چوب با نقش عطردان و نوشته ناد علي و اسامی پنج تن علیهم السلام اثر دیگری بود که وی بدان اشاره کرد و گفت: در این تابلو که به ابعاد: 85×185 سانتی متر خلق شده و شبيه عطردان بزرگي است، کلمه «محمد» و «فاطمه» و «علي» و قسمتي از دعاي «نادعلي» منبت کاری شده است.
معاون امور موزه های آستان قدس رضوی اضافه کرد: تابلو خوشنویسی و تذهیب «یا مولا علی (ع)»، اثر سید جمال ناصری از آثار نقیسی است که در معرض بازدید عموم قرار دارد.
علی سوزنچی گفت: در این اثر که در ابعاد: 63×78 سانتی متر خلق شده است، خالق اثر در کنار تذهیب، عبارت «یا مولی علی (ع)» به صورت خط ثلث جلی متعاکس نوشته است.
وی همچنین به کتاب علی (ع) با جلد چوبی، اثر علی عیسی به عنوان دیگر اثر موجود در موزه که با محوریت نام امام علی (ع) خلق شده است، اشاره کرد و در خصوص آن گفت: این اثر در ابعاد 24×32 سانتی متر چاپ انتشارات دارالهادی لبنان است که دارای کلمات گهربار از حضرت علی (ع) به زبان عربی و فارسی و انگلیسی است.
گفتنی است، علاقه‌مندان می‌توانند از آثار بی‌بدیل متنوع موزه قرآن و  هدایای مقام معظم رهبری و تالار اختصاصی آثار اهدایی استاد محمود فرشچیان، در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا
12:30، پنج‌شنبه‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌‌‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، واقع در ساختمان موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر رضوی، دیدن کنند.
 موزه مرکزی آستان قدس رضوي نيز همه روزه از ساعت 8 تا 18 و در روزهای تعطیل از ساعت 8 تا 12، در صحن کوثر بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) پذيراي علاقه‌مندان است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود