۱۳۹۷-۰۳-۱۳

تبلور لیالی قدر در آثار موزه آستان قدس رضوی

هم زمان با ایام لیالی قدر و شهادت امیر مؤمنان حضرت علی (ع)، آثار موزه با محوریت قرآن و کرامت علوی معرفی شدند.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه های آستان قدس رضوی با اعلام این خبر گفت: یکی از آثار بسیار نفیس موزه آستان قدس رضوی تابلوی نگارگری نیایش اثر استاد محمود فرشچیان است.
وی گفت: تابلوی نیایش، انسان عابد و کهنسالی را نشان می‌دهد که دست‌های خسته و ناتوان خود را به درگاه باری‌تعالی بلند کرده و به استغاثه و گریه آمده و از رحمت الهی مدد می‌جوید. در احادیث آمده است: خانه‎هایی که در آنها نماز شب یا قرآن کریم خوانده شود، بر اهل آسمان چنان می‎درخشند که ستارگان بر اهل زمین می‏درخشند. 
فرهمند نژاد ادامه داد: در این اثر، استاد رحمت واسعة الهی را به‌صورت رودی جاری و نورانی که از آسمان به زمین می‌آید نشان داده است.
این اثر بر روی مقوای بدون اسید در ابعاد: 56 × 82 سانتی متر با سبک نگارگری و با تکنیک اکریلیک نگاشته شده که در سال 1377 توسط استاد محمود فرشچیان به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده است.
جواد فرهمندنژاد، قرآن کریم در قطع بزرگ، اثر ذبیح‎الله اوحدی را یکی از آثار با محوریت قرآن دانست که وی بدان اشاره داشت و در خصوص آن گفت: این اثر به خط نسخ ترکیبی نیریزی و عثمانی 15 سطری است که کتابت آن 13 سال به طول انجامیده است.
تعداد اوراق این اثر که در ابعاد 70× 100 سانتی متر نگاشته شده است همانند قرآن عثمان طه 604 صفحه است و وزن آن 220کیلوگرم است.
فرهمندنژاد همچنین به جزوه قرآنی کتابت شده بر روی چوب به عنوان دیگر اثر قرآنی در مجموعه موزه های آستان قدس رضوی اشاره داشت و گفت: سید مسلم شکری، فرزند شهید کرامت الله شکری خالق این اثر، 40 سوره قرآن را به نیت سن شروع رسالت پیامبر اکرم (ص)، در 14 صفحه به نیت چهارده معصوم در ابعاد: 33×45 سانتی متر نگاشته است.
وی به قرآن حکاکی شده بر روی 114 قطعه سنگ گرانیت سیاه به عنوان یکی از نفیس ترین آثار موجود در موزه های آستان قدس رضوی اشاره داشت.
جواد فرهمند نژاد در خصوص معرفی ابعاد مختلف این اثر گفت:  قرآن حکاکی شده بر روی سنگ گرانیت سیاه به قطر 92 سانتی متر، اثر استاد داوود زمانی آذر است که با سوزن گلدوزی بر روی سنگ حکاکی شده و  خطوط آن مزین به آب طلا است و 6 سال و 4 ماه ساخت آن به طول انجامیده است. 
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه های سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در ادامه با بیان این که آثار هنری بسیاری با موضوع و محوریت قرآن در موزه های آستان قدس رضوی وجود دارد که زینت بخش این مجموعه شده است، به خوشنویسی سوره بقره روی سنگ به عنوان یکی از این آثار اشاره کرد. 
وی گفت: این اثر بر روی سنگ مثلی شکل در ابعاد: طول 35 و عرض 6 تا 19 و قطر 5/5 سانتی‏‎متر خلق شده که مشتکل بر 286 آیه سوره بقره است که ساخت آن توسط سید حسن پوررضوی به مدت 40 روز به طول انجامیده است.
فرهمند نژاد ادامه داد: این اثر در قاب خاتم کاری به ابعاد 42×90 س.م. قرار گرفته و به خط نسخ ریز نگاشته شده است که خواندن آن با چشم غیر مسلح به سختی امکان پذیر است.
جواد فرهمندنژاد تابلوی یتیم نوازی حضرت علی(ع) با عنوان پناه را یکی دیگر از آثار استاد محمود فرشچیان اعلام کرد و در خصوص آن گفت: این اثر نیز بر روی مقوای ماکت بدون اسید در ابعاد 50×73 سانتی متر و با سبک نگارگری و تکنیک اکریلیک است.
وی ادامه داد: یکی از القاب امام علی (ع)، «ابو الأیتام» به معنای «پدر یتیمان» است و این تابلو نشانگر این است که حضرت تعدادی کودک یتیم را درآغوش گرفته و مهربانانه نوازش می‌کند. نگارگر توانا به دلیل قداست و جلال حضرت، ایشان را از طرف پشت تصویرگری نموده و سر مبارک حضرت را با دستار و پارچه‌ای پوشانیده است. 
تصویر حضرت علی (ع) در بالاترین قسمت سمت راست تابلو، اوج مقام عرفانی و تقرب الهی را نشان می‌دهد و در پایین پای حضرت که نان و خرما در انبانی دیده می‌شود، نشان‌دهندة مهربانی و رسیدگی به یتیمان است.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار تصریح کرد: آثار فوق در مجموعه موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری و تالار آثار استاد محمود فرشچیان در معرض بازدید عموم قرار گرفته است. زائران و مجاوران حضرت رضا (ع) می توانند همه روزه از ساعت 8 صبح تا 30/ 12 ظهر از این نفائس به نظیر دیدن نمایند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود