۱۳۹۷-۰۸-۰۹

احیاء هنر پرده‌خوانی نیازمند حمایت مسئولان فرهنگی کشور است

یک نقال پیشکسوت با اشاره به ضرورت احیاء هنر نقالی و پرده‌خوانی بیان کرد: این امر نیازمند حمایت مسئولان و فعالان فرهنگی کشور است.
استاد مهدی چایانی نقال و مرشد پیشکسوت همدانی در حاشیه برگزاری مراسم پرده‌خوانی «چله عاشقان» که در آستانه اربعین حسینی به همت سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و با همکاری و مشارکت موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی به مدت سه شب در موزه قرآن حرم رضوی برگزار شد، گفت: هنر پرده خوانی و نقالی یکی از هنرهای اصیل و ارزشمند ایرانی است که متاسفانه مورد غفلت قرار گرفته و احیاء این هنر نیازمند حمایت مسئولان و فعالان فرهنگی کشور است.
وی تصریح کرد: پرده‌ای که در این مراسم روایت شد، متعلق به 250 سال پیش است و متعلق به عهد قاجار است که در آن صحنه‌هایی از واقعه عاشورای سال 61 هجری به تصویر کشیده شده و به همین خاطر به آن پرده عاشورایی گفته می‌شود.
چایانی افزود: در پرده‌خوانی مخاطب با مرشد و یا نقال همراه می‌شود و وقایعی که برای او روایت می‌شود را مرور می‌کند و مرشد علاوه بر اینکه کار روضه‌خوان را می‌کند، با اشاره به صحنه‌هایی که روی پرده به تصویر کشیده شده است درک این وقایع را برای مخاطب آسان‌تر می‌کند.
وی با بیان اینکه مرشد یا همان نقال وظیفه سنگینی بر عهده دارد، اظهار کرد: یک نقال علاوه بر حوزه شنیداری باید در حوزه دیداری هم فعال باشد و مانند یک بازیگر در صحنه‌های مختلف به ایفای نقش بپردازد تا بتواند تاثیرگذاری بیشتری روی مخاطب داشته باشد.
این مرشد پیشکسوت با اشاره به فرا رسیدن اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) اظهار کرد: یک پرده خوان باید به عنصر زمان توجه داشته باشد. به همین خاطر در این پرده‌خوانی اشاره‌ای هم به این مناسبت هم داشتم تا با کاروان پیاده‌ای که به سمت حرم سیدالشهدا(ع) در حرکت هستند همراه شویم.
وی بیان کرد: خوشبختانه مخاطبان استقبال خوبی از این پرده‌خوانی داشتند و با روایت صحنه‌های عاشورایی که روی این پرده به تصویر کشیده شده است آثار انکسار و حزن و اندوه در چهره آنها نمایان می‌شد که این امر نشان دهنده تاثیرگذاری این روایت‌ها در جان و دل آنها است.
چایانی با اشاره به مهجوریت هنر نقالی ابراز کرد: خوشبختانه مردم علاقه بسیاری به این هنرهای اصیل ایرانی دارند و باید توجه بیشتری به این هنر شود تا در آینده شاهد اجرای بیشتر این گونه مراسم در کشور باشیم.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود