۱۳۹۷-۱۰-۱۵

ظروفی از هزارۀ دوم پیش از میلاد درموزۀ مرکزی آستان قدس رضوی

موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی با نمایش ظروفی از عصرآهن و پیش از اختراع خط، تا دورۀ افشاریه، مجموعه‌ای از تاریخی‌ترین ظروف را در معرض دید عموم قرار داده است.
به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی، مسئول گنجینۀ ظروف، سلاح و ابزار نجومی از وجود ظروفی به قدمت هزارۀ دوم پیش از میلاد مسیح در این گنجینه خبر داد. عبدالحسین ملک‌ جعفریان با بیان این‌که در این گنجینه از موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی، اشیاء و ظروف گوناگونی به نمایش درآمده است، اظهار داشت: ویترین ظروف سفالی، قدیمی‌ترین ظروف در مجموعه می‌باشد. در میان اینها ظرف تدفین متعلق به هزارۀ دوم پیش از میلاد و عصر آهن، کهن‌ترین اشیاء این مجموعه است. وی ضمن بیان این‌که ظروف تدفین طبق اعتقادات کهن گروهی از مردم، به همراه اموات به خاک سپرده می‌شدند، تصریح کرد: این ظرف تدفین، خاکستری دست‌ساز از نوع سفال خاکستری و دارای بدنۀ شلجمی است که الهام‌گرفته از شکل پرنده است.
ملک ‌جعفریان هم‌چنین از ظرف سفالی خاکستری دست‌ساز متعلق به هزارۀ اول پیش از میلاد نام برد و اظهار داشت: در قسمت کفِ ظرف، یک زایده است که نشان می‌دهد این ظرف، احتمالاً ساعت آبی بوده است که با قرار دادن آن در یک ظرف آب، بر اساس مقدار آبِ واردشده به آن، زمانِ صرف شده را محاسبه می‌کردند.
وی در ادامه اظهار داشت: ظروف گوناگونی ازجمله تنگ آب، پیه‌سوز، گلاب‌پاش، قوری، قمقمه، قابلمه، خُمره، گلدان و شمعدان از عصر آهن، دورۀ تاریخی(مقارن حکومت مادها تا ساسانی)، غزنوی، ایلخانی، تیموری، سلجوقی، اشکانی، صفوی و افشاری در این مجموعه در حال نمایش است. مسئول گنجینۀ ظروف، سلاح و ابزار نجومی موزۀ آستان قدس رضوی، خاطرنشان کرد: تعداد 500 قطعه ظرف سفالی در خزانۀ موزه نگهداری می‌شود که در حال حاضر 44 قطعۀ آن در حال نمایش است. 
وی با بیان این‌که اغلب اشیای موزه‌ای وقف این موزه شده است، دررابطه با ظروف سفالی گفت: بخشی از این ظروف، اهدایی ارادتمندان به علی‌بن موسی‌الرضا(ع) است و برخی نیز بر اثر کاوش‌های باستان‌شناسی و توسعۀ حریم حرم در حرم مطهر و اطراف آن یافت شده‌اند.
گفتنی است، گنجینۀ ظروف، سلاح و ابزار نجومی در طبقۀ دوم موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر واقع شده و علاقه‌مندان می‌توانند هرروز از ساعت 8 تا 17:45 و روزهای تعطیل از 8تا 12از این مجموعه دیدن کنند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود