۱۳۹۷-۰۹-۲۵

چشم‌نوازی طبیعت بی‌جان در موزه آستان‌ قدس‌ رضوی

موزه مرکزی آستان‌ قدس ‌رضوي با نمایش آثار هنري برجسته‌اي با موضوع طبیعت بی‌جان که در سبک‌های مختلف هنری خلق شده‌، میزبان هنردوستان است
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس ‌رضوی، آثار هنري ارزشمندی که به دست هنرمندان داخلی و خارجی خلق شده، در حال حاضر در گنجینۀ هنرهای تجسمی موزۀ مرکزی آستان‌ قدس ‌رضوي، چشمان هنردوستان را به خود جلب کرده است. معاون امور موزه‌های آستان ‌قدس ‌رضوی در این باره توضیح داد: طبیعت، موضوع بخشی از این آثار است که در سبک‌های مختلف هنری و با تکنیک‌های متنوع خلق شده و هرکدام جلوه‌ای از طبیعت بی‌جان را به تصویر کشیده است.
مهدی قیصری‌نیک در این میان، ابتدا به دو اثر از هنرمندان داخلی اشاره و تصریح کرد: تابلوی «گل رز» با تکنیک آبرنگ روی مقوای بدون اسید، در سال 1386 خورشیدی، در ابعاد 47 در 65 سانتی‌متر به دست رسول شفقتی خلق شده و اثر دیگر با عنوان «کویر و ده» را آقای دریابیگی با تکنیک رنگ روغن روی بوم، خلق نموده است.
وی به آثاری از هنرمندان دیگر ملل اشاره کرد و گفت: دو اثر از «اف. کورِلی» نقاش ایتالیایی، با عنوان «گردشگاه» و «مرتع» هر دو با تکنیک رنگ روغن روی تخته در سال 1969 میلادی در ابعاد 30 در 50 سانتی‌متر خلق شده؛ همچنین تابلوی «طبیعت بی‌جان و میوه»که در سبک ناتورالیسم و با تکنیک رنگ روغن در ابعاد 60 در 120 سانتی‌متر در سال 1348 خورشیدی، به دست «کاتالانی» خلق شده و تابلوی «دریا و قایق» اثر «جی.اوشه روآ» با تکنیک رنگ روغن روی بوم و ابعاد 70 در 100 سانتی‌متر، دو نمونۀ دیگر از تابلوهای ارزشمند موزۀ آستان قدس رضوی است.
قیصری‌نیک از چهار اثر دیگر یاد کرد و افزود: تابلوی «تفرجگاه» اثر «آکوستور ادیس» که به سبک ناتورالیسم با تکنیک رنگ روغن روی تخته در ابعاد 20 در 70 سانتی‌متر در سال 1969 میلادی خلق شده؛ تابلوی «گردشگاه» اثر «یو. لِوی» به سبک ناتورالیسم و با تکنیک رنگ روغن و ابعاد 55 در 95 سانتی‌متر؛ تابلوی «منظره‌بنای تاریخی» که به سبک ناتورالیسم و تکنیک رنگ روغن روی بوم، در سال 1698 میلادی در ابعاد 45 در 65 سانتی‌متر خلق شده و تابلوی «درخت و گردشگاه» اثر «تونی بُردیگنون» با تکنیک رنگ روغن روی بوم در ابعاد 50 در 70 سانتی‌متر، دیگر آثاری است که با موضوع طبیعت بی‌جان، در گنجینۀ هنرهای تجسمی موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی، در معرض نمایش قرار دارد.
گفتنی است که گنجینۀ هنرهای تجسمی در هشتم تیرماه 1378 خورشیدی، در طبقۀ اول ساختمان موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی با 450 مترمربع زیربنا افتتاح شد و در حال حاضر، آثار هنری ارزشمندی را از هنرمندان برجستۀ داخلی و خارجی، در معرض دید علاقه‌مندان و هنردوستان قرار داده است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود