۱۳۹۷-۰۸-۱۵

آثار موزه با محوریت امام رضا (ع) معرفی شد

هم زمان با ایام سوگواری شهادت هشتمین اختر تابناک آسمان ولایت، برخی آثار موزه آستان قدس رضوی با محوریت امام رضا(ع) معرفی شد.
جواد فرهمندنژاد؛ رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های آستان قدس رضوی به مناسبت سوگواری ایام شهادت امام رضا(ع)، برخی آثار موزه مرکزی آستان قدس رضوی با محوریت امام رضا(ع) را معرفی کرد.
وی لوح یادبود کنگره جهانی امام رضا(ع) یکی از آثار ارزشمند این مجموعه عنوان کرد که در  تالار مفهومی موزه هدایای مقام معظم رهبری در معرض بازدید مراجعه کنندگان قرار گرفته است.
فرهمندنژاد گفت: این لوح دارای ابعاد 21×29 سانتی‌متر است که  بر روی آن حدیث سلسله الذهب به صورت برجسته کار شده و به مناسبت برگزاری کنگره جهانی حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در سال 1363 تهیه شده است.
وی با بیان اینکه اولین کنگره جهانی حضرت رضا(ع) در 18 تا 22 مرداد 1363 مصادف با 11 تا 15 ذیقعده 1404 در دانشگاه علوم اسلامی رضوی مشهد برگزار شد، گفت: این اثر از جمله آثار اهدایی رهبر معظم انقلاب به موزه آستان قدس رضوی است که در سال 1376 شمسی اهدا شده است.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار عکس تاریخی نمایی از حرم مطهر رضوی که در آن نمایی از صحن عتیق (انقلاب اسلامی) در روز شهادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در سال 1309 قمری به چشم‌ می‌خورد را یکی از آثار  هنری تاریخی در موزه تاریخ حرم رضوی معرفی کرد.
وی این تصویر را که توسط عبدالله قاجار؛ عکاس برجسته دوره قاجاریه ثبت شده است را بیانگر ارادت خالصانه مردم به این امام همام در طول تاریخ دانست و ادامه داد: در این عکس به خوبی خیل جمعیت عزادار و ارادتمند به حضرت شمس الشموس(ع) را که مقابل ایوان طلا (نادری) و پنجره فولاد در حال عزاداری هستند، به تصویر کشیده است.
فرهمندنژاد گفت: علاوه بر آثار معرفی شده فوق، آثار دیگری وجود دارد که سال‎ها در اماکن متبرک نصب بوده و یا مورد استفاده قرار می‎گرفته است که از جمله آن می توان به ضریح‌ها، محراب‌ها، پنجره فولادها، درهای چوبی و طلا و نقره، قندیل‌ها، وسایل روشنایی، وسایل شستشو و دیگر آثار می توان اشاره کرد.
رئیس اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‎ها گفت: موزه مرکزی آستان قدس رضوی همه روزه از ساعت 8 تا 17:45 و در روزهاي تعطيل از ساعت 8 تا 12، در صحن کوثر بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) پذیرای دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی است.
 همچنین علاقه مندان می توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج‌شنبه‌ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه‌ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، از آثار متنوع تالارهای موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری در صحن کوثر حرم مطهر رضوی دیدن کنند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود