۱۳۹۷-۱۰-۱۵

ابراز شگفتی شرق‌شناسان دانشگاه مونیخ آلمان از موزۀ آستان قدس رضوی

گروهی از اساتید و دانشجویان دانشگاه مونیخ آلمان در بازديد از موزه‌هاي آستان قدس رضوي، از اشیای این موزه‌ها ابراز شگفتی کردند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس ‌رضوی، گروهی از اساتید و دانشجویان دانشگاه مونیخ آلمان که برای سفری علمی و مطالعاتی به ایران سفر کرده‌اند، پس از بازدید از کتابخانۀ مرکزی و موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی، این سفر را سودمند ارزیابی کرده و این مجموعه را جالب توجه خواندند.
«وال‌شِر» به عنوان مسئول این گروه و یکی از اساتید دانشگاه مونیخ، ابتدا با این توضیح که ما در قالب گروهی ده نفره از بخش شرق‌شناسی واحد مطالعات خاورمیانه، برای سفری تحقیقاتی به ایران آمده‌ایم، بیان کرد: اعضای گروه، پژوهشگرانی در سه حوزۀ اسلام‌شناسی، ایران‌شناسی و زبان عربی هستند و هدف از این سفر، شناخت بیشتر ایران و ایرانیان، به‌ویژه مشهد است که تجربۀ بسیار مهمی برای همۀ ما محسوب می‌شود.
این بانوی شرق‌شناس افزود: من تاکنون بارها به ایران آمده‌ام و هربار این سفر برایم ارزشمند بوده است. اما برای دیگر اعضای گروه که این اولین سفرآنها به ایران است، بازدید امروز از کتابخانۀ مرکزی و حرم مطهّر امام رضا(ع) به‌ویژه از نظر معماری اسلامی بسیار جالب توجه بود.
وی اضافه کرد: هنوز فرصت نکرده‌ایم از همۀ بخش‌های کتابخانه و موزه‌ها بازدید کنیم اما در این میان، موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی به‌ویژه گنجینۀ سکه و طبقۀ هم‌کف موزه( تاریخ حرم)، بسیار جالب توجه و ارزشمند بود و مورد توجه اعضای گروه قرار گرفت.
وی در پایان با بیان این که در میان اشیاء، بیش از همه کتیبه‌های قدیمی ورودی‌های حرم مطهر بسیار توجه مرا جلب کرد و از دیدن آنها لذت بردم، تصریح کرد: اعضای گروه نیز از دیدن عَلَم‌های بزرگ عاشورایی بسیار شگفت‌زده شدند و تا به حال چنین چیزی را از نزدیک ندیده بودند.
گفتنی است که در گنجینۀ تاریخ حرم رضوی، اشیای ارزشمند بسیاری هم‌چون ضریح‌های طلا و نقره و فولادی، کتیبه‌های طلایی حرم مطهر، درهای چوبی، درهای طلا و نقره، محراب‌های زرین‌فام، پنجرۀ فولاد حرم ‌مطهر، ظروف شستشوی ضریح مطهر، ابریق‌های مورد استفاده در کشیک‌خانه و دفاتر حرم مطهر، انواع زیارت‌نامه‌ها، وسایل روشنایی و دیگر اشیای مرتبط با اماکن متبرکۀ رضوی، در معرض دید عموم قرار گرفته است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود