۱۳۹۷-۱۰-۱۸

برگزاری پنجاه‌ویکمین سالروز بزرگداشت جهان‌پهلوان تختی در موزه آستان قدس رضوی

آئین بزرگداشت جهان‌پهلوان، غلام‌رضا تختی در گنجینۀ مدال آستان قدس رضوی و با حضور پیشکسوتان و مدال‌آوران این ورزش پهلوانی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی، همزمان با پنجاه‌ویکمین سالروز درگذشت مرحوم غلام‌رضا تختی، آئین بزرگداشتی برای دومین سال پیاپی با حضور رئیس هیئت کشتی خراسان رضوی، مدیرعامل مؤسسۀ تربیت‌بدنی آستان قدس رضوی و جمعی از مدال‌آوران و پیشکسوتان کشتی در مقابل ویترین مدال‌های اهدایی مرحوم تختی در گنجینۀ مدال موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد. مسئول گنجینۀ مدال در ابتدای این مراسم به معرفی موزه پرداخت و با بیان تاریخچۀ شکل‌گیری گنجینۀ مدال گفت: مرحوم تختی به دلیل ارادت به امام‌رضا(ع) دروصیت‌نامۀ خود سفارش کرده بود که مدال‌هایش به آستان قدس رضوی اهدا شود و به دنبال اجرای این وصیت در سال 1368 و پیرویِ سایر قهرمانان ورزشی و نخبگان علمی از وی، گنجینۀ مدال در موزۀ مرکزی آستان قدس رضوی ایجاد شد.
وی با بیان اینکه تاکنون بیش از هزار مدال، نشان، کاپ و تندیس به موزۀ رضوی اهدا شده است، اظهار داشت: سال گذشته تعداد 196 مدال در حال نمایش بود که امسال با افزایش 80درصدیِ مدال‌های درحال نمایش، این تعداد به 352 قطعه از 152 نفر رسیده است. عبدالحسین ملک‌جعفریان اهدای روزافزون مدال را دلیل اقدام به افزایش نمایش مدال ذکر کرد . وی ویترین اختصاصی مدال‌های مرحوم تختی را با 36 مدال، زینت این گنجینه خواند و تصریح کرد: مدال طلای المپیک 1956 استرالیا، دو مدال نقرۀ المپیک 1952 فنلاند و 1960 رم، دو مدال طلای جهانی و یک مدال نقرۀ جهانی، یک مدال طلای آسیایی و بازوبند پهلوانی سال‌های 1335، 1336 و 1337، مهم‌ترین نشان‌های قهرمانی تختی در این ویترین است.
ملک‌جعفریان همچنین با بیان اینکه بیشترین تعداد مدال‌های در حال نمایش متعلق به قهرمانان ورزش کشتی است، اظهار داشت: علیرضا دبیر، آخرین قهرمان کشتی است که طی مراسم با شکوهی در شهریور سال گذشته تعداد 14 مدال قهرمانی و کمربند قهرمانی سال 1998 تهران را به موزه اهدا کرد.
در ادامه سیدحسین مؤمن‌زاده، اولین داور بین‌المللی کشتی در ایران، به بیان سخنانی دربارۀ غلام‌رضا تختی پرداخت. وی مردمی بودن، خصلت جوانمردی و پهلوانی را دلیل ماندگاری تختی دانست و گفت: کشتی‌گیرانِ دیگری نیز همزمان با تختی بودند که علی‌رغم مدال‌آوری و فنی بودن، ماندگار نشدند. وی با بیان خاطراتی از منش پهلوانی تختی، گفت: نختی از نسل فتیان و جوان ‌مردان بود. این پیشکسوت کشتی، ارادت تختی به امام‌رضا(ع) را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: آقاتختی هربار دل‌شکسته بود و همچنین پیش و پس از مسابقات به مشهد و زیارت امام‌رضا(ع) می‌رفت و همواره می‌گفت که من غلام‌رضا، یعنی غلامِ رضا(امام رضاعلیه‌السلام) هستم.
همچنین درادامۀ این نشست، دکتر سید مسعود ریاضی، رئیس هیئت کشتی استان با ذکر تاریخچۀ شکل‌گیری ورزش‌کشتی، منش پهلوانی را عجین ‌شده با این ورزش دانست وگفت: پوریای ولی و تختی نمونه‌های بارز پهلوانی درکشتی هستند. وی خاطرنشان کرد: تختی در زمینه‌های مختلف الگوی دیگر ورزشکاران بود و در اهدای مدال نیز تبدیل به یک الگو شد.
گفتنی است، گنجینۀ مدال موزۀ آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثرحرم مطهر، با اختصاص 6 ویترین، مدال هایی از نام‌آوران عرصۀ پارالمپیک، کشتی، ورزش‌های رزمی و نخبگان علمی را به نمایش گذاشته است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود