۱۳۹۷-۱۰-۱۹

352 مدال از 152 نفر در گنجینه مدال‌های موزه نگهداری می‌شود

مسئول گنجینه ظروف، سلاح و ابزار نجومی موزه آستان قدس رضوی گفت: 352 مدال از 152 نام آور عرصه ورزش و علم در گنجینه مدال های موزه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.
عبدالحسین ملک جعفریان در حاشیه مراسم نکوداشت مرحوم تختی که توسط سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در موزه مرکزی این مجموعه برگزار شد، گفت: سال گذشته 196 مدال و تندیس در ویترین‌های موزه قرار داشت که با افزایش هشتاد درصدی امسال 156 مدال دیگر به آن‌هاافزوده شده است.
وی ضمن برشمردن ویترین‌های مختلف مدال گفت: بدون شک جهان پهلوان تختی یکی از اسطوره‌های عرصه ورزش کشور است که ارادت خاصی نسبت به ساحت رضوی داشت و بنا به درخواست ایشان خانواده وی مدال‌های این ورزشکار را در سال 1360 به موزه آستان قدس رضوی اهدا کردند. 
مسئول گنجینه ظروف، سلاح و ابزار نجومی موزه آستان قدس رضوی، این عمل را الگویی برای سایر نام‌آوران عرصه‌های مختلف ورزشی و علمی عنوان کرد و گفت: عموم نام‌آوران نیز به تأسی از رفتار این نام‌آور عرصه کشتی، از سال 68 مدال‌های خود را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کردند. 
ملک جعفریان به ویترین خاص مدال‌های جهان پهلوان تختی اشاره کرد و گفت: در گنجینه مدال‌ها، ویترینی خاص، به مدال‌های جهان پهلوان تختی مزین شده که در مسابقات بین‌المللی‌، آسیایی و سایر مسابقات معتبر جهانی و قاره‌ای کسب کرده است.
وی بازوبند قهرمانی این نام‌آور عرصه کشتی را که سه سال متوالی در سال‌های 35- 36- 37 کسب کرده است نیز جزء نفایس این مجموعه افتخارآفرین معرفی کرد.
مسئول گنجینه ظروف، سلاح و ابزار نجومی موزه آستان قدس رضوی گفت: ویترین دیگری در این گنجینه به مدال‌های قهرمانی جانبازان و معلولان در مسابقات بین‌المللی اختصاص دارد. 
ملک جعفریان همچنین به ویترین مدال‌های نام‌آوران عرصه کشتی اشاره کرد که در مجموع 105مدال در آن نگهداری می‌شود.
وی با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از مدال‌های اهدا شده به ورزشکاران رشته کشتی اختصاص دارد، گفت: علیرضا دبیر آخرین قهرمان کشتی است که تا کنون 14 مدال و کمربند قهرمانی خود را سال گذشته به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرده است. 
مسئول گنجینه ظروف، سلاح و ابزار نجومی موزه آستان قدس رضوی گفت: مدال‌های اهدایی ورزشکاران رزمی و مدال‌های نام‌آوران علمی در ویترین‌های جداگانه این موزه به نمایش گذاشته شده است. 
ملک جعفریان با اشاره به اهدای بیش از هزار مدال تندیس به موزه آستان قدس رضوی، این عامل را زمینه‌ساز گسترش عرصه فضای گنجینه مدال‌ها عنوان کرد.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود