۱۳۹۷-۰۸-۰۶

رونمایی از چهار نسخۀ خطی عاشورایی در موزۀ قرآن

در راستای معرفی نفایس کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی، همزمان با نیمۀ ماه صفر و نزدیکی ایام اربعین، چهار نسخۀ نفیس دست‌نویس متعلق به قرون 8 تا 14 قمری در موزۀ قرآن آستان قدس رضوی رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی، مراسم رونمایی چهار نسخه از نفایس دست‌نویس با موضوع مصائب اهل‌بیت(ع) با حضور جمعی از مدیران ارشد سازمان یادشده در محل موزۀ قرآن آستان قدس رضوی برگزار شد. معاون امور موزه‌های آستان قدس رضوی اظهار کرد: در راستای معرفی نفایس قرآنی ،مقرر شد طبق برنامه‌ای منظم، به صورت ثابت و مستمر، نسخ خطی نفیس کتابخانه به صورت نمایشگاه مقطعی در موزه به نمایش ‌گذاشته شود  و این اولین نمایشگاه مقطعی به این منظور است که به مناسبت ایام محرم و صفر و اربعین حسینی با چهار نسخۀ نفیس رونمایی می‌گردد.
مهدی قیصری‌نیک در خصوص این نسخ اظهار داشت: «کشف‌الغمه (عن احوال الائمه و اهل‌العصمه)»، از نفیس‌ترینِ این نسخ و متعلق به سال 709 قمری است که مؤلف آن علی‌بن عیسی‌اربلی است و به دست محمدباقربن محمدعلی کاشانی به خط نسخ 25 سطری کتابت شده است. وی با بیان اینکه این نسخه، قدیمی‌ترین نسخۀ کشف‌الغمه در مخزن کتب خطی آستان قدس رضوی است، اظهار داشت: یادداشت بلاغ در حاشیۀ آن که به دست محقق کرکی، یکی از علمای قرن دهم، پس از مقابلۀ نسخه با نسخۀ اصلی نگاشته شده، از ویژگی‌های ممتاز این نسخه است که بر نفاست آن افزوده است.
قیصری‌نیک همچنین نسخۀ خطی «زیارت عاشورا» متعلق به قرن 12 قمری را به عنوان یکی دیگر از این مجموعۀ چهارتایی نفیس نام برد و گفت: خط بسیار نفیسِ ترکیبیِ نَسخ و نستعلیق، تذهیب بسیار خوب و کتابت دعای علقمه در حاشیۀ آن، از ویژگی‌های شاخص این نسخه است. وی همچنین از نسخۀ طوماری «زیارت عاشورا» متعلق به قرن 13 قمری و با خط نَسخ نام برد و اظهار کرد: قطع جالب توجه این نسخۀ طوماری به ابعاد 100.5 × 7.5 س‌م از ویژگی‌هایی است که این نسخه را از دیگر نُسخ متمایز می‌کند.
معاون امور موزه‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی ادامه داد: «هدیه مظفریه» اثر عبدالکریم‌بن‌ عبدالرزاق اصفهانی، چهارمین نسخه از این مجموعه است که مناقب و مراثی اهل‌بیت(ع) را در برگرفته و خط زیبای نسخ 12سطری به دست محمدجوادبن‌محمدحسین در سال 1314 قمری از امتیازات این اثر به شمار می‌رود.
گفتنی است موزۀ قرآن و نفایس آستان قدس رضوی، واقع در صحن کوثر حرم مطهر، همه‌روزه به جز ایام تعطیل، از ساعت 8  تا 12:30 پذیرای عموم علاقه‌مندان است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود