۲۵ تیر ۱۳۹۸

اسناد تاریخی و طرح پژوهشی قیام مسجد گوهرشاد رونمایی شد

3200 برگ سند تاریخی و طرح پژوهشی قیام مسجد گوهرشاد در هفدهمین برنامه سه شنبه‌های فرهنگی رونمایی شد.
اسنادی که در این برنامه مورد رونمایی قرار گرفت بخشی از‌ 3200 برگه اسناد قیام گوهرشاد بود که تعدادی از آن‎ها در مرکز اسناد آستان قدس رضوی و عمدتا مرکز اسناد انقلاب اسلامی نگهداری می‌شود.
این اسناد بیانگر وقایع قبل از واقعه گوهرشاد، زمان وقوع و بعد از آن است که اکثریت آن مربوط به پرونده‎های بازجویی از دست‌اندرکاران دستگیری، شکنجه و تبعید مردم و علما است که به‎دلیل شکایت بازماندگان به دادگاه احضار شدند.
همچنین متن بازجویی‎ها و شرح برخی از اقدامات این عوامل، مانند شکنجه‎ها و سوءاستفاده‎های مالی در اسناد منعکس شده است.
اهمیت این اسناد از آن روست که کمتر مورد توجه پژوهش‌گران قرار گرفته و با توجه به دست اول بودن منابع، افق‎های جدیدی را در این زمینه خواهد گشود.
از این اسناد با حضور سردار سلیمانی جانشین فرمانده نیروی انتظامی کشور، ارجاعی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان خراسان، صفایی جانباز سرافراز جنگ تحمیلی، خانواده محترم شهدا و جانبازان رونمایی به عمل آمد.
همچنین در ادامه از یادگاران واقعه گوهرشاد، آقایان دانشمند نوریان، حسین علی‌دخت بازه، کاریز سوخته و خانم ابویی تقدیر به عمل آمد.
شرکت‌کنندگان در این رونمایی از نمایشگاه اسناد واقعه گوهرشاد که در قالب 41 تخته شاسی در محل موزه قرآن و هدایای رهبری برپا شده بود، دیدن کردند.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.