۱ مرداد ۱۳۹۸

رونمایی از قدیمی‌ترین اسناد زیارت امام‌رضا علیه ‏السلام

هم‌زمان با نزدیک شدن ایام زیارتی ویژۀ امام‌رضا(ع)، قدیمی‌ترین «اسناد زیارت و زائر» موجود در مرکز اسناد آستان قدس در هجدهمین برنامه از «سه‌شنبه‌های فرهنگی» سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی رونمایی شد. 
این اسناد که در موزه قرآن و نفایس آستان قدس رونمایی شد، در گروه‌های مختلفی دسته‌بندی می‌شود که برات زیارت، اسناد موقوفات، اسناد کمک‌های آستان قدس به زوار، اسناد زیارت‌نامه‌خوانی، اسناد پذیرایی از زوار و عکاسی زیارتی از جمله این موارد است.
قدیمی‌ترین سند موجود در این گنجینه، سند پرداخت وظیفه (دستمزد) امیرمحمد صالح رضوی زیارت‌نامه‌خوان حرم رضوی در سال 1012قمری در دوره صفویه است. در میان این اسناد، برات زیارت ممهور به مُهر آستان قدس رضوی متعلق به سال 1083 قمری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در گذشته در تأیید زیارت زائران، سندی به نام «برات‌نامه» به آنان تقدیم می‌شده است که این سند قدیمی‌ترین نمونه برات‌نامه در این گنجینه است.
حکم فتحعلی‌شاه قاجار در خصوص انتصاب سیداسماعیل رضوی به سمت زیارت‌نامه‌خوان حرم مطهر رضوی و تعیین وی به عنوان نایب‌الزیاره خود در تاریخ 1221قمری و همچنین کمک مالی آستان قدس رضوی از محل موقوفه وزیر نظام به زوار در سال 1276، برخی دیگر از اسناد رونمایی شده در این مراسم بود.
گفتنی است، دکتر خواجه‌پیری، مدیر مرکز میکروفیلم نور در هندوستان؛ امام جمعه شهرستان نیشابور؛ رئیس شورای شهر و رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی نیشابور، از میهمانان ویژه این مراسم بودند.
لازم به ذکر است، اسناد رونمایی شده به مدت یک هفته در قالب نمایشگاهی در گنجینۀ قرآن و نفایس آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر در معرض نمایش عموم قرار دارد.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.