۹ مرداد ۱۳۹۸

قدیمی‌ترین نسخ خطی از آثار شیخ اشراق، رونمایی شد

هم‌زمان با روز بزرگداشت شیخ شهاب‌الدین سهروردی، سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در نوزدهمین سه‌شنبه فرهنگی، قدیمی‌ترین نسخ خطی از آثار شیخ اشراق را رونمایی کرد. نسخه دست‌نویس «التنقیحات فی شرح التلويحات» قدیمی‌ترین اثری بود که در این مراسم از آن رونمایی شد. این اثر شرح و توضیح کتاب «التلویحات» شیخ اشراق است که توسط عزالدوله سعدبن‌منصور، معروف به ابن‌كمونه شرح شده و در سال 705هجری به دست عبدالرحمن‌بن‌محمودالقرمى کتابت شده است.
رساله «مونس العشاق» یا «حقیقت عشق» در موضوع عشق و عرفان، دیگر اثر نفیس این مجموعه است که به خط نستعليق سه ستونه و در اوراق مجدول به طلا و تحرير کتابت شده است. «شرح حکمه‌الاشراق» نسخه رونمایی شده دیگری است که شرح قطب‌الدین شیرازی بر «حکمه‌الاشراق» سهروردی به عنوان مهم‌ترین اثر سهروردی است که در قرن 11 به دست عبدالغنی‌بن‌محمدحسینی مشهدی به خط نستعلیق 20 سطری کتابت شده است.
«رساله‌الطیر» دیگر اثر شیخ اشراق، با موضوع عرفان و با خط نستعلیق 16سطری، چهارمین نسخه دست‌نویس آثار سهروردی است که در این مراسم به عنوان نمونه از آنها رونمایی شد.
همچنین در ابتدای این نشست، محمد وفادارمرادی، محقق و کارشناس نسخ خطی به بیان سخنانی درباره شیخ شهاب‌الدین سهروردی، اندیشه‌های شهودی او و معرفی آثار این عارف بزرگ پرداخت.
لازم به ذکر است، آثار رونمایی شده در قالب نمایشگاه به مدت یک هفته در گنجینه قرآن و نفایس موزه آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر در معرض دید عموم قرار دارد..

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.