۱۳۹۸-۰۵-۱۶

رونمایی از قدیمی ترین نشریه های دوره مشروطه موجود در گنجینه رضوی

هم‌زمان با سالروز صدور فرمان مشروطیت و روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی، از نخستین نشریات دوره مشروطه موجود در آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی رونمایی شد.
در بیستمین برنامه از «سه‌شنبه‌های فرهنگی» سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی که در گنجینه قرآن و نفایس موزه آستان قدس برگزار شد، از مجموعه‌ای از نخستین نشریات دوره مشروطه موجود در آرشیو مطبوعات این سازمان رونمایی شد. 
سرپرست گروه مطبوعات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در خصوص نشریات رونمایی شده توضیح داد: «روزنامه ملی» که بعدها به «روزنامه انجمن تبریز» تغییر نام داد، در سال 1324 منتشر شده و نخستین روزنامه چاپ شده در دوره مشروطه و همچنین نخستین نشریه در این دوران است که بدون امتیاز (پروانۀ انتشار) از وزارت انطباعات منتشر شده است و در دوره استبداد صغیر، تنها روزنامه‌ای بود که در ایران به صورت گسترده عمومی چاپ شده است. حافظی افزود: «روزنامه حقیقت» یکی دیگر از نشریات رونمایی شده است که در سال 1325 در اصفهان به چاپ رسیده و آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی، تنها آرشیوی است که نسخه اصل آن را در اختیار دارد. وی اضافه کرد: این روزنامه شبیه نسخه خطی و با چاپ سنگی منتشر شده و شکل ظاهری آن در نشریات دوره قاجار بی‌سابقه است.
گفتنی است، روزنامه‌های «ندای وطن»، «الجناب»، «آیینۀ عیب‌نما»، «آزاد»، «ابلاغ»، «جام جم»، «انجمن اصفهان»، «ندای اسلام»، «تمدن» و «معارف» دیگر نشریاتی بودند که در این مراسم از آنها رونمایی شد.
لازم به ذکر است، این نشریات در قالب نمایشگاه به مدت یک هفته در محل گنجینه قرآن و نفایس موزه آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر در معرض نمایش است و علاقه مندان می‌توانند از آنها بازدید کنند.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.