۲۳ مرداد ۱۳۹۸

رونمایی از مُهر منسوب به نایب خاص امام‌زمان(عج) و مجموعه‌ نمادهای مقاومت اسلامی

در بیست و یکمین برنامه از «سه‎شنبه‎های فرهنگی» سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و هم‌زمان با دهه امامت و ولایت و روز مقاومت اسلامی از مُهر خاتم منسوب به نخستین نایب امام‌زمان(عج) اهدایی سیدحسن نصرالله به مقام معظم رهبری(مدظله) و مجموعه‌ای از نمادهای مقاومت اسلامی اهدایی شخصیت‌ها به رهبر انقلاب رونمایی شد.
رئیس اداره پژوهش معاونت موزه‌های آستان قدس رضوی در ارتباط با نفایس رونمایی شده اظهار کرد: این مُهر در ابعاد 2 در 2 سانتی‌متر و از جنس عقیق یمن و به رنگ سبز است که بر روی آن جملۀ «عدتی یوم الوعید (یا لیوم الوعید)» تراشیده شده است.
جواد فرهمندنژاد تصریح کرد: سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در سال 1393 این مُهر را که بر روی یک پایه انگشتر قرار گرفته به آیت‌الله خامنه‌ای اهدا کرده است و در نامه‌ای به زبان عربی توضیحات کاملی درباره آن ارائه داده است و بیان کرده که این سنگ متعلق به اولین نمایندۀ صاحب‌الزمان(عج)، عثمان‌بن‌سعید عمری است و طبق آزمایش‌هایی که در لندن انجام شده، قدمت آن به 250 تا 300هجری قمری می‌رسد.
وی افزود: دبیرکل حزب‌الله لبنان در انتهای این نامه، آیت‌الله خامنه‌ای را نائب امام‌زمان(عج) در زمان کنونی می‌خواند و این مُهر را به ایشان تقدیم کرده است.
رئیس اداره پژوهش معاونت موزه‌های آستان قدس رضوی در خصوص نمادهای مقاومت اسلامی رونمایی‌شده بیان کرد: آرم سپاه پاسداران، اهدایی نیروی هوایی سپاه پاسداران به رهبر انقلاب در سال 1372؛ آرم حزب‌الله لبنان با سه نوشته «المقاومه الاسلامیه، حزب‌الله حزبنا، خامنئی قائدنا» در حاشیۀ این آرم، اهدایی سیدحسن نصرالله در سال 1378؛ لوح «القدس لنا» قلم‌زنی شده بر روی مس اهدایی کنفرانس بین‎المللی حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین به رهبر انقلاب در سال 1370 و نخستین پرچم گنبد حضرت‌زینب(س) که هم‌زمان با سالروز ولادت ایشان بر فراز گنبد حرم حضرت به اهتزار درآمده، اهدایی خبرنگار شهید مدافع حرم محسن خزائی به آیت‌الله خامنه‌ای در سال 1392 نمادهایی هستند که در این مراسم از آنها رونمایی شد.
گفتنی است این مجموعه به مدت یک هفته در قالب نمایشگاه در گنجینه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر در معرض نمایش عموم قرار دارد و پس از آن به گنجینه هدایای مقام معظم رهبری در این موزه منتقل خواهد شد.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.