۲۸ مرداد ۱۳۹۸

نسخه‌های خطی نفیس با موضوع غدیرخم رونمایی شد

هم‌زمان با عید سعید غدیرخم و در بیست‌ودومین برنامه «سه‌شنبه‌های فرهنگی» آستان قدس رضوی، از نسخه‌های خطی نفیس با موضوع غدیرخم موجود در گنجینه رضوی رونمایی شد.
بیست‌ودومین برنامه سه‌شنبه فرهنگی آستان قدس رضوی به معرفی و رونمایی نسخه‌های خطی با موضوع غدیرخم پرداخت.
افزون بر 30 نسخه نفیس با موضوع غدیرخم در مخزن کتب خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود که یکی از نسخه‌ها به تأیید مؤلف رسیده و منحصربه‌فرد است. این نسخه با عنوان «كشف المهم في طريق خبر غديرخم» تألیف هاشم بن سليمان بحرانی ( - 1107 ؟ ق) از فقها، محدّثین و مفسّرین شیعه است که به زبان عربی در بيان حديث شريف غديرخم به طريق اماميه و اهل سنّت تألیف شده و در ذی‌قعده 1101 هجری قمری به خط نسخ 24 سطری کتابت شده است. اهمیت این کتاب بنابر ضبط برگ آخر نسخه، در این است که نسخه توسط مؤلف رؤیت و توسط «علی بن سلیمان بحرانی» در حضور مؤلف در دهم جمادي‌الثاني 1102 مقابله و تصحیح شده است.
نسخه‌ نفیس دیگر با عنوان «العمده فی عیون صحاح الاخبار فی مناقب امام الابرار» است که تألیف شمس‌الدین یحیی بن حسن بن حسین اسدی حلّی معروف به «ابن بطریق» (-600ق) از اکابر علما و فقهای برجستۀ شیعه در قرن ششم هجری به زبان عربی است که در آن، 913 حدیث درباره فضائل، مناقب، امامت و ولایت حضرت علي(ع) در 36 فصل تدوين و در سال 983 هجری قمری به خط زین العابدین کتابت شده است.
سومین نسخه‌ای که در این برنامه رونمایی شد، کتاب «تبصره الاعیاد» تألیف فضل‌علی‌بیگ بن شاهوردی از فضلای نیمه اوّل سده دوازده هجری است که مشتمل بر روایت‌هایی در آداب و شرایط اعیاد همچون عید مبعث، عید غدیر، عید فطر و قربان و عید نوروز بوده و به خط نستعلیق 18 سطری بر کاغذ آهارمهره حنائی با عناوین سُرَنج کتابت شده است، از دیگر نفایس گنجینه رضوی است.
گفتنی است که این آثار خطی به مدت یک هفته پس از رونمایی، در محل موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در قالب نمایشگاه در معرض نمایش عموم قرار دارد.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.

برچسب ها:
سه شنبه فرهنگی، رونمایی، گنجینه رضوی