۵ شهریور ۱۳۹۸

یکی از قدیمی‌ترین نسخ خطی زکریای رازی رونمایی شد

هم‌زمان با روز بزرگداشت محمدبن‌زکریای رازی و روز داروسازی، سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از قدیمی‌ترین نسخه خطی «مفید الخاص فی علم الخواص» منسوب به این دانشمند ایرانی رونمایی کرد.
در بیست‌وسومین سه‌شنبه فرهنگی این سازمان و به مناسبت هم‌زمانی با روز داروسازی، از نسخه خطی «مفید الخاص فی علم الخواص» موجود در مرکز نسخ خطی آستان قدس و منسوب به محمدبن‌زکریای رازی رونمایی شد. این درحالی است که این نسخه، قدیمی‌ترین نسخه موجود از این کتاب در ایران است.
مفید الخاص، مشتمل بر مطالب و موضوعات مختلف طبی، کشاورزی، تربیت اسبان، مرغان شکاری، کیفیت پرورش، کاشتن و جابه‌جا کردن درختان و نحوه حفظ و تکثیر میوه آنها، صید ماهیان و پرندگان و غرائب، خواص سبزیجات، شناخت اشیاء سمی از طریق حواس ظاهری(غیر از سامعه)، بیان جمیع عوارض شخص مسموم، علاج سموم عقرب و مار، طرد وحوش و طیور و هوام و حشرات موذی و مضر از حوالی خانه و پالیز و باغ و بوستان و مزرعه و مطالب بسیار دیگری از این قبیل است.
این نسخه، جلد دوم کتاب و مصوّر به صور اشجار و حیوانات و بسیار ممتاز و نفیس است و برای خزانۀ ابوالفدا اسماعیل‌بن سلطان ناصرالدین ابوالمعالی محمد‌بن سلطان‌منصور قلاوون کتابت شده است.
این اثر بین سال‌های 743 تا 746 قمری و با خط نسخ جلی، بر روی کاغذ نخودی مصری کتابت شده است. دارای پنجاه مجلس تصویر رنگی از حیوانات و گیاهان به شیوه بین‌النهرین است و در 83 برگ 11سطری در ابعاد 19×28 سانتی‌متر کتابت شده است که با شماره اموالی 5135 در مرکز نسخ خطی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.
گفتنی است حدود 2500 نسخه خطی ارزشمند با موضوع طب و داروسازی در این مرکز وجود دارد که از این تعداد، 58 نسخه خطی متعلق به آثار زکریای رازی است.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.

برچسب ها:
سه شنبه فرهنگی، رونمایی، گنجینه رضوی