۱۲ شهریور ۱۳۹۸

رونمایی از پرچم قیام عشایر خوزستان علیه استعمار انگلیس در جنگ جهانی اول

در بیست‌وچهارمین برنامه سه‌شنبه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی و هم‌زمان با روز مبارزه با استعمار انگلیس، پرچم جهاد اسلامی عشایر خوزستان علیه استعمار انگلیس در جنگ جهانی اول، موجود در گنجینه رضوی، معرفی و رونمایی شد.
پرچم قیام عشایر خوزستان علیه استعمار انگلیس، یکی از اسناد معتبر باقیمانده از واقعۀ جهاد اسلامی عشایر عرب خوزستان علیه استعمار انگلیس در جریان جنگ جهانی اول در اسفند 1293 است. 
در هنگامه جنگ جهانی اول، اشغال خوزستان توسط ارتش انگلیس و صدور حکم جهاد علیه اشغال‌گران از سوی مراجع بزرگوار شیعه، عشایر غیور خوزستان با رهبری روحانیت به انگیزه دفاع از میهن اسلامی قیام کردند و حماسه‌های جاودانه‌ای را آفریدند، تصریح کرد: رهبری قیام در منطقه شادگان به عهده روحانی جلیل‌القدر مرحوم «سیدجابربن سیدمشعل موسوی آلبوشوکه» بود و پرچم باقیمانده از آن جهاد اسلامی متعلق به این روحانی مجاهد بود که نزد بازماندگان وی نگهداری می‌شده است و سرانجام در سفر تاریخی مقام معظم رهبری به خوزستان در در اسفندماه 1375 که مصادف با هشتادودومین سالگرد آن نهضت بود، تقدیم معظم‌له شد که ایشان این شیء تاریخی را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کردند.
این پرچم  دارای دو رو و تاروپود آن از ابریشم، آستر و لیفۀ پرچم از پنبه و تاروپود پارچه کتیبه از پنبه است. این پرچم با اتصال 8 قطعه پارچه ابریشمی به عرض 25 سانتی‌متر به یکدیگر تهیه و با استفاده از رنگ‌های گیاهی رنگ‌آمیزی شده است.
حروف کتیبه با پارچه‌ای از جنس پنبه کرم‌رنگ بر روی پارچه زمینه اصلی پرچم که سبزرنگ است، تکه‌دوزی شده و نحوه اتصال کتیبه‌ها به پارچه اصلی با چرخ‌کاری ساده صورت گرفته است. حاشیه پرچم مزیّن به کتیبه «آیت‌الکرسی» و وسط آن به «لااله‌الاالله»، «علی ولی‌الله» و آیه «نصر من الله و فتح غریب» است و ارتفاع آن، 180 سانتی‌متر، قاعده پرچم 111 سانتی‌متر، تعداد قطعات آن، 8 قطعه متصل به هم و دوره زمانی آن، قرن 13 خورشیدی است.
گفتنی است که این پرچم در محل موزه هدایای مقام معظم رهبری(مدظله العالی) واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی، در معرض نمایش عموم قرار دارد.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.

برچسب ها:
سه شنبه فرهنگی، رونمایی، گنجینه رضوی