۲۱ شهریور ۱۳۹۸

بزرگترین مجموعه اسناد تعزیه خوانی در سه‌شنبه فرهنگی رونمایی شد

در بیست‌وپنجمین برنامه سه‌شنبه‌های فرهنگی سازمان کتابخانه ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و هم زمان با ایام سوگواری شهادت امام حسین(ع) و یاران ایشان از بزرگترین مجموعه تعزیه خوانی امام حسین(ع)، موجود در گنجینه رضوی رونمایی شد.
قدیمی‌ترین سند این مجموعه در مورد عزاداری امام حسین(ع) در حرم مطهر رضوی به قدمت سال 1011 هجری قمری است. سابقه تاریخی این اسناد، به اواسط دوره قاجار می‌رسد که مربوط به شهادت حضرت سیدالشهداء(ع)، حضرت عباس(ع) حضرت علی‌اکبر(ع)، حضرت قاسم(ع)، و شهادت مسلم‌بن عقیل، شهادت محمد و ابراهیم، طفلان مسلم، غارت خیمه‌گاه اهل بیت علیهم‌السلام، ورود کاروان امام حسین(ع) به صحرای کربلا، شهادت حربن یزید ریاحی، شهادت حضرت فاطمه(س)، رحلت پیامبراکرم(ص)، قیام مختار و شهادت سایر ائمه معصومین علهیم‌السلام است.
این اسناد به سه دسته موضوعی تقسیم می شود: اولین مجموعه این اسناد، مربوط به هزینه‌های مراسم عزاداری است که بیش از 800 شماره مربوط به هزینه‌های مراسم عزاداری در حرم مطهر رضوی از دوره صفوی تاکنون موجود است که شامل مخارج نخل‌بندی ایام عاشورا، پرداخت انعام به روضه‌خوانان، اطعام افراد در روزهای سوگواری، هزینه‌های روشنایی، مفروش‌نمودن حرم مطهر و هزینه قند و چای و غیره است که برخی به مراسم عاشورا و محرم اختصاص دارد.
برخی دیگر از اسناد مربوط به وقف‌نامه‌ها و نذورات برپایی مراسم می باشد. از گذشته وقف و نذر برای عزاداری امام حسین(ع) و ایجاد مراسم برپایه وقف و نذر مرسوم بوده، به‌طوری که بیشتر واقفان یکی از مصارف موقوفه خود را به صرف مراسم تعزیه امام حسین(ع) اختصاص می‌دادند که تعدادی وقف‌نامه در مرکز اسناد موجود است.
اسناد تعزیه‌خوانی و شبیه‌‌خوانی مجموعه‌ای دیگر از این اسناد است. این مراسم در دوره قاجار توسعه یافت و مشاغلی برای اجرای آن ایجاد و حتی احکامی در این خصوص توسط شاهان صادر شد که از جمله آن، حکم محمدعلی میرزا، ولی‌عهد مظفرالدین‌شاه مبنی بر تفویض لقب معین البکاء به میرزا حسن، رئیس تعزیه‌خوان‌های تکیه دولتی آذربایجان، در سال 1316 هجری قمری است که برای اولین‌بار در این برنامه رونمایی و معرفی شد.
گفتنی است که این اسناد در قالب نمایشگاهی به مدت یک هفته در موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی برپاست.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.

برچسب ها:
سه شنبه فرهنگی، رونمایی، گنجینه رضوی