۱۳۹۸-۰۶-۲۳

نمایشگاه «فروغ شهادت»

هم‌زمان با ایام سوگواری حضرت اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام و فرا رسیدن ماه‌های محرم وصفر، گنجينه هنرهاي تجسمي موزه آستان قدس رضوي بخشی از آثار خود را با عنوان «فروغ شهادت» و با موضوع شهادت، عاشورا و امام‌حسین علیه‌السلام در قالب نمایشگاه در معرض دید عموم قرار داد. 
در اين نمايشگاه، هشت اثر هنري نفيس با سبک‌ها و تکنیک‌های مختلف نگارگري، نقاشي رنگ روغن، آبرنگ،گواش و مرکب، معرق و خط و نقاشی از آثار اهدایی و وقفی هنرمندان بنام و واقفان مخلصی چون رضا افشاری، مهدی فرخی، محمد باقری، سیدجلال‌الدین حسینی و زهرا جهان‌پور در معرض نمايش قرار گرفته است.
«السلام علیک یا اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام»، «ظهر عاشورا»، «عصرعاشورا»، «عزت خون»، «یاری» و «شهادت حضرت علی‌‌اکبر» برخی از تابلوهای به نمایش درآمده است كه خالقان این آثار هنری، آن‌ها را طي ساليان گذشته به موزه آستان قدس رضوي اهدا کرده‌اند. 
این نمایشگاه که روایتگر عشق و علاقه هنرمندان کشور به امام حسین علیه‌السلام است، تا پایان ماه صفر ادامه دارد.
گفتنی است، گنجینه هنرهای تجسمی با 450 مترمربع زیربنا در طبقه اول موزه مرکزی آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر واقع شده است. در این موزه، آثاری نفیس در سبک‌های مختلف از هنرمندان برجسته ایرانی و اروپایی به نمایش درآمده است که چهار اثر از استاد کمال الملک، نقاش معروف دوره قاجار به نام‌های «اشرف‌البلاد (بهشهر امروزی)»؛ «پل رودخانۀ تجن»؛ «منظره روستای پول کجور» و «رودخانه شیلات فرح‌آباد مازنداران» از جمله این آثار است.