۲۶ شهریور ۱۳۹۸

نسخۀ خطی «کلیات محتشم کاشانی»، در سه شنبه فرهنگی رونمایی شد

هم‌زمان با روز شعر و ادب فارسی و در بیست‌وششمین برنامه از «سه‌شنبه‌های فرهنگی» سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، برای نخستین بار از یکی از قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی «کلیات محتشم کاشانی» موجود در مرکز نسخ خطی آستان قدس رضوی رونمایی شد.
این نسخه، مراثی ماه محرم، واقعۀ عاشورا و امام‌حسین(ع) را دربر دارد که شامل غزلیّات، رسالۀ جلالیه، رسالۀ نقل عشاق، قصاید، ترکیب‌بندها (مراثی و مناقب) و قطعات است. این اثر در اواخر قرن 11قمری با خط نستعلیق 11 و 12سطری و در 353 برگ بر روی کاغذ حنایی کم‌رنگ کتابت شده است.
دکتر علیرضا قیامتی، قائم‌مقام خِردسرای فردوسی، سخنران ویژه این مراسم بود که به بیان سخنانی درباره مرثیه‎های عاشورایی در ادب فارسی پرداخت. 
وی ترکیب‌بند معروف محتشم کاشانی را نتیجۀ مکاشفۀ روحی شاعر دانست و خاطرنشان کرد: واژه‌های این ترکیب‌بند زمینی نیست و من احساس می‌کنم که شاعر در زمان سرون این ابیات، مکاشفه‌ای روحانی داشته است. 
قیامتی افزود: محتشم در این اثر، حماسه و عشق و عرفان را در هم آمیخته و با رعایت اعتدال و دوری از اغراق، نظر عام و خاص را به خود جلب کرده است.
این استاد دانشگاه، محتشم کاشانی را الگویی برای مرثیه‌سرایی خواند و بیان کرد: در 500 سال پس از محتشم، 37 شاعر مطرح از ترکیب‌بند عاشورایی او تقلید کردند اما هیچ‌کدام نتوانستند به او نزدیک شوند. 
لازم به ذکر است، در گنجینۀ نسخ خطی آستان قدس رضوی، 44 نسخه دست‌نویس از آثار محتشم کاشانی وجود دارد که نسخۀ حاضر، یکی از قدیمی‌ترین آنها است و با شمارۀ 15605 نگهداری می‌شود.
گفتنی است، نسخۀ رونمایی شده در قالب نمایشگاه تک‌اثر، به مدت یک هفته در محل گنجینه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در معرض نمایش عموم قرار دارد.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.