۱۳۹۸-۰۷-۱۸

پروفسور کوهن: شرایط نگهداری و شیوه نمایش فرش در موزه رضوی، به‌خوبی موزه‌های اروپاست

پروفسور «استیون کوهن» پژوهشگر برجسته فرش‌های هندی، در یک سفر مطالعاتی از انگلیس به ایران، از موزه فرش آستان قدس رضوی بازدید کرد.
این پژوهشگر برجسته فرش که از سال 1974 میلادی در زمینه فرش‌های هندی پژوهش و تألیف دارد، پس از بررسی فرش‌های هندی در موزه‌های سرتاسر دنیا، در راستای تکمیل اطلاعات پژوهشی خود در این زمینه، به ایران سفر کرده و از موزه فرش آستان قدس رضوی دیدن کرد.
پروفسور کوهن در این بازدید از 8 تخته فرش و قطعات فرش‌های هندی مربوط به دوره صفویه در ایران که در موزه فرش آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود، بازدید کرده و آن‌ها را مورد بررسی و پژوهش علمی قرار داد.
وی پس از این بازدید با بیان این‌که نمونه این فرش‌ها را پیش از این در دیگر موزه‌های دنیا بررسی کرده‌ام ابراز کرد: فرش‌های هندی موزه آستان قدس رضوی فرش‌های منحصربه‌فردی است که هرچند مشابه فرش‌های هندی در دیگر موزه‌های دنیاست، عین آن را تاکنون ندیده‌ام؛ حتی برایم جالب بود که فرش‌های این موزه کیفیت بالاتری دارد نسبت به فرش‌هایی که در موزه‌های خود کشور هند نگهداری می‌شود.
این پژوهشگر برجسته فرش های هندی شرایط حفاظت و نگهداری فرش را در موزه فرش آستان قدس رضوی تحسین کرد و با بیان این‌که شیوه نگهداری فرش در این موزه به خوبی موزه هنرهای اسلامی و موزه نیویورک و لندن است، گفت: باتوجه به این‌که تاکنون موزه‌های فرش زیادی را در دنیا دیده‌ام، موزه فرش رضوی از لحاظ شرایط نگهداری فرش همچون آفت‌زدایی و مرمّت، غبارروبی، میزان دمای محیط، نور مناسب و... از استانداردهای بالایی برخوردار است و حتی متعجب شدم که این فرش‌ها حتی بیدزدگی ندارد و این نشان از مراقبت کامل و دقیق فرش‌ها دارد.
وی در این باره ادامه داد: اگر نگوییم موزه آستان قدس از لحاظ شرایط نگهداری فرش از برخی موزه‌های فرش در اروپا برتر است، دست‌کم با ‌آن‌ها برابری می‌کند؛ به‌ویژه به جرئت می‌توانم بگویم فرش‌های هندی در اینجا خیلی بهتر از فرش‌های هندی در خود کشور هند نگهداری شده است.
پروفسور کوهن ادامه داد: همچنین بسیار از شیوه نمایش فرش‌ها در این موزه لذت بردم؛ چرا که کمترین آسیب را به بافت فرش می‌رساند و در مقایسه با برخی موزه‌های دیگر در دنیا از جمله موزه شهر وین که شیوه نمایش مناسبی ندارد، نمره بیشتری می‌گیرد.
وی در پایان یادآور شد: از این بابت بسیار خوشحالم که برای بررسی فرش‌های این موزه وقت گذاشتم و بررسی آن‌ها کمک زیادی کرد به پژوهش‌هایی که تاکنون در زمینه فرش هندی انجام داده‌ام؛ به‌خصوص این‌که قطعاتی از فرش‌های بزرگی را که بخش‌های دیگر آن را در موزه‌های غرب دیده‌ام، در اینجا مشاهده کردم.
گفتنی است که موزه فرش آستان قدس رضوی در حال حاضر با نمایش بیش از یکصد تخته فرش در سه طبقه مجزا و نگهداری بالغ بر 400 تخته فرش در مخزن، بزرگ‌ترین موزه فرش در خاورمیانه به شمار می‌آید.