۱۳۹۸-۰۷-۱۸

اهدای 4 هزار شیء به گنجینۀ تمبر، سکه و اسکناس رضوی تنها در 6 ماه

از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 4 هزار شیء جذب گنجینه تمبر، سکه و اسکناس آستان قدس رضوی شده است که در این میان، سکه‌هایی از دوره صدر اسلام تا قاجاریه می‌درخشد.
مسئول گنجینه تمبر، سکه و اسکناس آستان قدس رضوی این گنجینه را آئینه تمام‌نمای تاریخ، فرهنگ، هنر و تمدن ملل مختلف دانست که پیوسته مورد توجه بسیاری از محققان، پژوهشگران و علاقه‌مندان به آثار تاریخی و فرهنگی است و اعلام کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 4 هزار اقلام پستی، سکه، اسکناس و اقلام متفرقه به دست ارادتمندان حضرت رضا(ع) به این گنجینه اهدا شده است که برخی موارد اهدایی از اهمیت تاریخی زیادی برخوردار است.
محمدحسین یزدی‌نژاد ابتدا به تمبر و اقلام پستی اشاره کرد و توضیح داد: در نیمه نخست سال 1398، حدود 2 هزار و 300 قطعه تمبر، 12 جلد آلبوم تمبر، 5 قطعه تمبر طلا و نقره، 21 طغری پاکت مهر روز و 9 برگ کارت‌پستال و نامه سربرگ‏‏دار دربار قاجار اهدا شده است.
وی به بیش از 200 سند مالی اشاره کرد و گفت: این موارد شامل اسکناس، دسته‌چک، چک، چک پول و سفته و اوراق سهام است که به نیت پیشکش به حضرت رضا(ع) به این مرکز اهدا شده است.
یزدی‌نژاد با بیان این‌که در این شش ماه بالغ بر یک هزار و 800 قطعه سکه به گنجینه سکه رضوی اهدا شده است، تصریح کرد: این موارد شامل سکه‌هایی از جنس طلا، نقره، مس، مس-نیکل، مس، برنز مفرغ، استیل، سکه یادبود طلا، سکه یادبود نقره، مدال و نشان و آرم و حلقه‌های مبادلاتی، وزنی و تزئینی است که 170 قطعه سکه مسی متعلق به دوره صدر اسلام تا قاجاریه است.
وی با بیان این‌که بخش مهمی از موارد اهدایی به این گنجینه شامل بیش از 200 کتاب‌ چاپی و کاتالوگ سکه، تمبر و اسکناس به زبان‌های مختلف از سرتاسر دنیاست، توضیح داد: این موارد برای محققین و پژوهشگرانی که در راستای پژوهش در حوزه تمبر، سکه و اسکناس به این مرکز مراجعه می‌کنند، بسیار راهگشاست و یکی از موارد مهم آن، اهدای 54 جلد کتاب و کاتالوگ سکه‌شناسی ارزشمند و اشیای نفیس از سوی «یحیی عزیزی» از انگلیس است.
یزدی‌نژاد در پایان با ابراز این‌که پیوسته اشیای ارزشمندی در انواع و موضوعات مختلف از سوی ارادتمندان به این گنجینه اهدا می‌شود، اضافه کرد: نسخ خطی و پایان‌نامه، یک رشته گردنبند نقره، ظروف نقره، آب نقره و طلاشور دوره ساسانی، پیراهن عروس دوره قاجار، تابلوی نقاشی با تصویر نادرشاه افشار، مُهر، کلاه کودک با پلاک طلا و تسبیح کهربا تنها بخشی از این موارد اهدایی است.