۱۳۹۸-۰۷-۲۳

اهدای سکه‌های ارزشمند تاریخی به گنجینه سکه موزه رضوی

مجموعه‌ای ارزشمند شامل بیش از یکصد قطعه سکه متعلق به دوره‌های مختلف تاریخی به موزه رضوی اهدا شد که سکه ولایت‌عهدی امام رضا(ع) و سکه طلای ملک‌شاه سلجوقی در این میان می‌درخشد.
شهروند و فرهنگ دوست‌مشهدی، مجموعه‌ای ارزشمند از سکه‌هایی با قدمت 2‌هزار‌و500 سال را به گنجینه سکه موزه آستان قدس رضوی اهدا کرد که یکی از سکه‌ها، سکه نقره ولایت‌عهدی امام رضا(ع) ضرب نیشابور در سال 203 قمری است.
این سکه‌ها مربوط به دوره هخامنشیان، اشکانیان، الیمایی، شاهان پارس، ساسانیان، عرب ساسانی، امویان، اسپهبدان طبرستان، عباسیان، علویان طبرستان، بنی باینجور، آل زیار، آل بویه، سامانیان، صفاریان، افشاریان و... است که در فاصله زمانی 500 سال قبل از میلاد تا 1161 قمری ضرب شده‌اند.
اهداکننده این مجموعه ارزشمند که پیش از این در چندین نوبت مجموعه‌های ارزشمندی از سکه‌های تاریخی را به این مجموعه اهدا کرده است، اظهار داشت: سال‌هاست به لطف امام رئوف(ع) به حریم متبرک رضوی رفت‌‌وآمد دارم و باتوجه به این‌که سال‌های زیادی است که مجموعه‌های سکه را جمع‌آوری می‌کنم، دوست داشتم سکه‌هایم را که برخی ارزش مالی زیادی هم دارد، پیشکش حضرت رضا(ع) کنم.
«محمدتقی صفّار» که فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی‌ارشد رشتۀ باستان‌شناسی است و بیش از 35 سال سابقۀ فعالیت علمی در زمینه سکه‌شناسی و درج مقالات علمی در مجلات بین‌المللی را دارد، افزود: از موارد ارزشمندی که گنجینه سکه آستان قدس رضوی را نسبت به دیگر موزه‌ها متمایز می‌کند، گشودن درهای این گنجینه به روی محققان و پژوهشگران است و پیوسته شاهد همکاری مسئولین این گنجینه با پژوهشگران بوده‌ام که این مسئله در پیش‌برد مطالعات سکه‌شناسی اهمیت زیادی دارد.
این مجموعه پس از مستند نگاری جهت استفاده در دسترس محققین و پژوهشگران قرار می‌گیرد.