۱۳۹۸-۰۷-۳۰

در سی‌ویکمین برنامه سه‌شنبه‌های فرهنگی، قدیمی‌ترین نسخ زیارت اربعین رونمایی شد

همزمان با ماه صفر و ایام اربعین حسینی، سی و یکمین برنامه «سه‎شنبه‎های فرهنگی» آستان قدس رضوی با رونمایی و معرفی از زیارت اربعین در قدیمی‎ترین نسخه‎های خطی ایران، موجود در گنجینه رضوی برگزار شد.
یکی از اولین آثار و نسخه‎های خطی مستقل و مهم درباره زیارت، کتاب «المزار» محمد بن محمد بن نُعمان، معروف به شیخ مفید از علمای برجسته شیعه در قرن چهارم هجری قمری است که از دیرباز، مورد استناد و اعتماد علما و دانشمندان بزرگ شیعه همانند شیخ طوسی، ابن طاووس، کفعمی و مجلسی قرار گرفته است.
قدیم‌ترین و نفیس‌ترین نسخه خطی «المزار» شیخ مفید در ایران که فضیلت زیارت اربعین را ذکر کرده است، در کتابخانه آستان قدس رضوی نگه‌داری می‌شود. شیخ مفید در این کتاب، روایات مربوط به فضیلت و آداب زیارت امیرالمؤمنین(ع)، امام حسین(ع)، زیارت اربعین، زیارت رسول اکرم (ص)، حضرت فاطمه(س) و سایر ائمّه اطهار(ع) را به رشته نگارش درآورده است. این نسخه به خط نسخ 15سطری است که در محرم 957 هجری قمری در 77 برگ کتابت و توسط رضا نائينى در مرداد 1311 وقف شده است.
نسخه خطی «مصباح المتهجّد» تألیف شیخ ابوجعفر محمد بن حسن طوسی، از معروف‌ترین محدّثان و فقهای شیعه در قرن پنجم هجری قمری یکی دیگر از نسخ نفیس گنجینه رضوی است که از کهن‌ترین، مهم‌ترین و معتبرترین آثار مشتمل بر ادعیه و زیارات است.
این نسخه که مورد رونمایی قرار گرفت به خط نسخ 24 سطری است که توسط عبدالجبار بن على بن منصور نقّاش رازى در 23 صفرسال 502 هجری قمری در 208 برگ کتابت شده و توسط كاظم مدیر شانه‌چى، در ارديبهشت 1339 وقف این آستان شده است.
یکی دیگر از نفایس گنجینه رضوی که متن زیارت اربعین را شامل می شود، نسخه خطی کتاب «المزار» اثر شمس‌الدین محمد بن مکّی عاملی، معروف به شهید اوّل از فقهای بزرگ شیعه در قرن هشتم هجری قمری است
این نسخه به خط نسخ 15 سطری در قرن 11 در 127 برگ کتابت و توسط نادرشاه افشار، در سال 1145 هجری قمری وقف شده است که در این مراسم از آن رونمایی شد.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.