۲۱ آبان ۱۳۹۸

قدیمی‌ترین نسخه‏ های خطی سیره پیامبر اعظم(ص) رونمایی شد

در سی‌وسومین سه‌شنبۀ فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و هم‌زمان با هفته وحدت از قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی ایران در موضوع سیره رسول اکرم(ص) رونمایی شد.
به مناسبت میلاد پیامبر اکرم(ص) و هفته وحدت، سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در سی‌وسومین سه‌شنبه فرهنگی خود از قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی ایران در موضوع سیره رسول اکرم(ص) موجود در گنجینه نسخ خطی خود رونمایی کرد. «الرَّوضُ الاُنُف فی شرح السیره النبویه»، «عُیونُ الأَثَر فی فنونِ المَغازی والشَّمائِلِ والسِّیَر» «انسانُ العُیُون فِی سیرَهِ الأمینِ المَأمون» معروف به «السیره الحلبیه» نسخ رونمایی شده در این مراسم بود.
«الرَّوضُ الاُنُف فی شرح السیره النبویه» به دست عبدالرحمن‌بن‌عبدالله سهیلی (508-581 ق) تألیف شده و نسخه حاضر نیز به خط نسخ کهن، در قرن هشت هجری در 223 برگ کتابت شده است. این کتاب شرح و توضیح کتاب «السیره النبویه» عبدالملک‌بن‌هشام‌بن‌ایوب حمیری، از اولین سیره‌نویسان پیامبر(ص) است و دومین نسخه از نظر قدمت در ایران به شمار می‌رود که با شماره 18739 در گنجینه نسخ خطی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.
«عُیونُ الأَثَر فی فنونِ المَغازی والشَّمائِلِ والسِّیَر» تألیف محمد‌بن‌محمد؛ معروف به ابن سَیّدِالناس (671-734ق) و قدیمی‌ترین نسخه خطی عُیونُ الأَثَر در ایران است که با شمارۀ 4146 در مخزن نسخ خطی آستان قدس به ثبت رسیده است. این نسخه به خط نسخ در سال 804 هجری قمری و در 291 برگ کتابت شده است.
انسانُ العُیُون فِی سیرَهِ الأمینِ المَأمون» معروف به «السیره الحلبیه» دیگر نسخه رونمایی شده در این مراسم است که به دست علی‌بن‌ابراهیم حلبی(975-1044ق) تألیف شده است. ین نسخه مشتمل بر مطالب مربوط به سیره، نسب، اخبار و افعال حضرت پیامبر اکرم(ص) است. نسخه حاضر به خط نسخ در سال 1099 هجری قمری توسط اسماعیل قَصری مالکی کتابت شده است و قدیمی‌ترین نسخه خطی «السیره الحلبیه» در ایران به شمار می‌رود که با شماره 17844 در گنجینه نسخ خطی آستان قدس رضوی ثبت شده است.
گفتنی است حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حیدری کاشانی، استاد حوزه و دانشگاه سخنران ویژه این مراسم بود.
لازم به ذکر است، نسخ رونمایی شده به مدت یک هفته در قالب نمایشگاه در محل گنجینه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی در معرض دید عموم قرار دارد.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.