۵ آذر ۱۳۹۸

نادرترین سکه‌های دوره هخامنشیان تا ساسانیان در موزه رضوی رونمایی شد

در سی‌وپنجمین سه‌شنبه فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از نفیس‌ترین سکه‌های تاریخی دوره هخامنشان تا پایان ساسانیان،…

صبح امروز در سی‌وپنجمین سه‌شنبه فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از تعداد 32 سکه نفیس و نادر متعلق به دوره هخامنشان تا پایان ساسانیان با حضور واقف این سکه‌ها رونمایی شد.

محمدتقی صفار، واقف این مجموعه و تعداد 337 سکه پیش از اسلام و دوره اسلامی به موزه آستان قدس رضوی، در خصوص این سکه‌ها اظهار داشت: اُبُول نقره متعلق به دوره اردشیر اول ساسانی یکی از نفیس‌ترین سکه‌های این مجموعه است که سومین نمونه دیده شده در جهان به شمار می‌رود. وی خاطرنشان کرد: سکه‌های دوره ساسانی در جهان نایاب هستند و از این جهت از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.

این مجموعه‌دار مشهدی و کارشناس سکه‌های پیش از اسلام ادامه داد: دریک طلای هخامنشی یکی دیگر از سکه‌های قابل توجه این مجموعه است و در گروه اولین سکه‌های طلای خالص در جهان قرار دارد.

صفار تصریح کرد: اولین سکه‌های طلای خالص در جهان، به نام دریک معروف است و در ایران دوره هخامنشی ضرب شده است. ضرب این سکه‌ها ویژه امپراتوری هخامنشی است و هیچ دولت و کشوری حق ضرب سکه با آن خلوص را نداشته است. وی خاطرنشان کرد: امروزه سکه‌های بهار آزادی با معیار دریک ضرب می‌شود.

لازم به ذکر است، دینار طلای دوره شاهپور اول ساسانی(241 تا 272 م)؛ دراخم‌های نقره از دوره مهرداد دوم اشکانی (مهرداد کبیر)، اُرُد دوم اشکانی و مهرداد چهارم اشکانی؛ دراخم نقره ضرب اکباتان متعلق به دوره فرهاد پنجم اشکانی؛ سکه نقره ضرب آتن، متعلق به قرن 5 ق.م. دوره فرماندهی آتنا و همچنین تترادراخم نقره، متعلق به دوره فرماندهی اتوفرادات اول (وَد خُرداد) دوره تاریخی پِرسید، بخشی دیگر از سکه‌های رونمایی شده در این مراسم است.

گفتنی است، سکه‌های رونمایی شده برای مدت یک هفته در قالب نمایشگاه در محل موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری(مدظله العالی) واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی در معرض دید عموم قرار دارد و پس از آن بخشی از این مجموعه در ویترین گنجینه سکه و اسکناس موزه آستان قدس رضوی قرار خواهد گرفت.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.