۱۲ آذر ۱۳۹۸

تنها نسخ دست‌نویس «روزنامه وقایع اتفاقیه» در جهان، رونمایی شد

هم‌زمان با سالروز انتشار روزنامه وقایع اتفاقیه به عنوان اولین روزنامه رسمی کشور در پنجم ربیع‌الثانی سال 1267 قمری، سی‌وششمین سه‌شنبه فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی به رونمایی از قدیمی‌ترین نسخ این نشریه و وقف‌نامه آن و همچنین چاپ سنگی این نشریه موجود در آرشیو مطبوعات آستان قدس اختصاص یافت. 
آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی تمام 471 شماره‌ای که با نام «روزنامۀ وقایع اتفاقیه» منتشر شده است را در اختیار دارد. این درحالی است که 37 شماره نخست این روزنامه به صورت دست‌نویس و با قلم میرزا عبدالله خلج، خوشنویس دربار ناصری، به سبک خاصی از خوشنویسی کتابت شده و تنها نمونه موجود از آن در جهان است.
این نسخه دارای وقف‌نامه بانو اشرف‌السلطنه در آستر آن است که قدیمی‌ترین وقف‌نامه در زمینه نشریات به شمار می‌رود. در این وقف‌نامه شرایط استفاده و امانت نشریه ذکر شده که این نیز خود قدیمی‌ترین سند کتابداری برای نشریات محسوب می‌شود.
نسخه صحافی شده این روزنامه که در این مراسم از آن رونمایی شد شامل 111 شماره از روزنامه وقایع اتفاقیه است که 37 نسخه دست‌نویس را نیز دربردارد، در همان زمان صحافی شده و بانو اشرف‌السلطنه آن را وقف کتابخانه آستان قدس رضوی کرده است. اشرف‌السلطنه، همسر اعتمادالسلطنه بوده که پس از وفات اعتمادالسلطنه با سیدحسین عرب نایب‌تولیۀ وقت آستان قدس رضوی ازدواج کرده است. 
گفتنی است، دکتر رحمت‌الله فتاحی استاد کتابداری و عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد سخنران ویژه این نشست بود. 
همچنین لازم به ذکر است مجموعه رونمایی‌شده به مدت یک هفته در قالب نمایشگاه در محل موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری(مدظله) در معرض دید عموم قرار دارد.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.