۱۹ آذر ۱۳۹۸

نسخه‌های دستنویس حاج شیخ عباس قمی در سی و هفتمین سه شنبه فرهنگی رونمایی شد

همزمان با هفتاد و پنجمین سالروز افتتاح موزه آستان قدس رضوی و در سی و هفتمین برنامه سه شنبه های فرهنگی سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، «مجموعه نسخه‎ های دستنویس و کتابخانه شخصی حاج شیخ عباس قمی» با حضور تولیت آستان قدس رضوی رونمایی شد.
کتابخانه مرحوم شیخ عباس قمی یکی از مجموعه‌های بسیار نفیس و ارزشمند خطی است که با تامین منابع مالی از بودجه مرحمتی تولیت آستان قدس رضوی توسط این کتابخانه جذب شده است.
این مجموعه غنی بالغ بر سیصد نسخه خطی را شامل می شود که بخش عمده‌ای از آن تألیفات و آثار شیخ عباس قمی را در بر دارد که به خط ایشان کتابت شده است.
یادداشت‌های سماع، بلاغ، انهاء، اجازه، تملّک و تصحیح شیخ عباس قمی در ظهر برگ اول یا یکی از اوراق نسخه بخش دیگری از داشته‌های این مجموعه نفیس به شمار می رود.
یکی از قدیم‌ترین و نفیس‌ترین کتب خطی این مجموعه، کتاب شرایع الاسلام فی مسائل الحلال و الحرام از تألیفات محقق حلّی (-676ق) است که در سال 741 هجری قمری کتابت شده و از مهم‌ترین کتب فقهی شیعه به شمار می رود.
کتاب الفوائدالرضویه فی احوال علماء المذهب الجعفریه تألیف شیخ عباس قمی یکی دیگر از نفایس این مجموعه است که به خط شیخ عباس قمی در مشهد مقدس در شرح احوال علمای شیعه امامیه کتابت شده است.
کتاب منتهی الامال فی تواریخ النبی و الآل نیز از دیگر آثار این فقیه بزرگ شیعه است که در حال حاضر در کتابخانه آستان قدس رضوی نگهداری می شود.
گفتنی است شیخ عباس قمی مفاتیح الجنان، فوائد الرضویه، نفس المهموم، نفثه المصدور و چند اثر دیگر را در مدت 22 سال اقامت خود درمشهد تالیف کرد.
لازم به ذکر است دیگر نفایس خریداری شده از کتابخانه شخصی مرحوم شیخ عباس قمی در سالن نمایشگاه‌های مناسبتی در موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری در معرض دید عموم بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.