۳ دی ۱۳۹۸

قدیمی‌ترین نسخۀ چاپی «قاموس کتاب مقدس»، موجود در گنجینه رضوی رونمایی شد

در سی‌ونهمین سه‌شنبه فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و هم‌زمان با میلاد حضرت عیسی(ع)، از قدیمی‌ترین نسخۀ قاموس کتاب مقدس رونمایی شد.
در سی‌ونهمین سه‌شنبه فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی که با میلاد حضرت مسیح(ع) مصادف شد، از قدیمی‌ترین نسخه چاپی قاموس کتاب مقدس متعلق به سال 1473 میلادی رونمایی شد. این نسخه هم‌زمان با اختراع صنعت چاپ (پنج سال پس از مرگ گوتنبرگ، مخترع صنعت چاپ در اروپا) به خط و زبان لاتین به چاپ رسیده و این در حالی است که این نسخه قدیمی‌ترین کتاب چاپی در کشور به شمار می‌رود.
این کتاب به دست سیدجلال‌الدین تهرانی وقف آستان قدس رضوی شده است و در ابتدای آن یادداشتی از او درباره خرید کتاب از بروکسل در سال 1956 میلادی به ثبت رسیده است. در انتهای کتاب نیز یادداشتی به زبان انگلیسی به تاریخ 1988 میلادی از مسیو ژان آر. میشو مشاهده می‎شود که این اثر فوق‎العاده نفیس را خلاصه‎ای از کتاب برادران رانر می‎داند. در این یادداشت ذکر شده که کتاب با نام «قاموس کتاب مقدس» در ششم آوریل 1473 در نورمبرگ آلمان به چاپ رسیده است.
این اثر در قطع رحلی در 280 برگ و بر روی کاغذ فرنگی صنعتی چاپ شده که مطالب آن به شکل دوستونه و 57 سطری تنظیم شده است. هر پاراگرافِ کتاب با حروف درشت فانتزی به شنگرف آغاز شده است.
همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین ماندگاری سخنران ویژه این نشست بود.
گفتنی است در مخزن تالار کتاب‌های خارجی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی حدود 2هزار نسخه کتاب قدیمی و نفیس وجود دارد که تاریخ چاپ آنها متعلق به پیش از سال 1900 میلادی است،  در این میان کتابی به زبان فرانسه، در موضوع افکار و عقاید مذهبی که تاریخ چاپ آن 1614 میلادی است و همچنین مجموعه آثار شکسپیر به زبان انگلیسی که در سال 1622 میلادی در لندن به چاپ رسیده است، برخی دیگر از آثار نفیس این تالار است.
لازم به ذکر است، قدیمی‌ترین نسخه چاپی قاموس کتاب مقدس که صبح امروز از آن رونمایی شد، به مدت یک هفته در محل موزۀ قرآن و هدایای مقام معظم رهبری واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی در معرض دید عموم قرار دارد.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.