۱۱ دی ۱۳۹۸

قدیمی‌ترین اسناد پرستاری دارالشفای آستان قدس رضوی رونمایی شد

سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در چهلمین سه‌شنبه فرهنگی خود از قدیمی‌ترین و منحصربه‌فردترین اسناد پرستاری در کشور رونمایی کرد.
سه‌شنبه‌های فرهنگی سازمان کتابخانه‌های آستان قدس رضوی درحالی به ایستگاه چهلم خود رسید که به مناسبت هم‌زمانی با میلاد حضرت زینب(س) و روز پرستار، از قدیمی‌ترین اسناد پرستاری دارالشفای آستان قدس رضوی در این مراسم رونمایی شد. این اسناد قدیمی‌ترین اسناد پرستاری در کشور به شمار می‌رود که یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن کتابت با خط سیاق است.
در مرکز اسناد این سازمان بیش از 20هزار برگ، سندِ دارالشفا از دوره صفویه تا پایان دوره پهلوی اول نگهداری می‎شود که حدود 900 سند آن مربوط به پرستاران است که به‎عنوان بیماردار و خادم بیمار در بیمارخانه یا دارالشفا مشغول به کار بوده‎اند. 
در این مراسم از میان اسناد پرستاران دارالشفای آستان قدس تعدادی از نفیس‌ترین و منحصربه‌فردترین آنها از نظر قدمت و کتابت با خط سیاق از دوره‌های صفویه، افشاریه و قاجاریه رونمایی شد، قدیمی‎ترین اسناد مربوط به شغل بیمارداری به سال 1011 هجری قمری بر‎می‎گردد که مربوط به پرداخت مواجب و حقوق قاسم بیماردار است.بر مبنای این اسناد، تعداد پرسنل دارالشفا از 5 نفر در سال 1011 هجری قمری دوارن شاه عباس اول صفوی، به 38 نفر در سال 1334 قمری دوران احمدشاه قاجار رسیده است. 
همچنین دکتر عباس حیدری، استادتمام و رئیس دانشکده پرستاری و مامایی مشهد، سخنران ویژه این نشست بود. وی ضمن بیان تاریخچه شکل‌گیری دانشکده پرستاری، اسناد رونمایی‌شده را تنها اسناد مدون پرستاری در کشور با قدمت بیش از 400 سال دانست. 

جهت مشاده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.