۱۶ دی ۱۳۹۸

نمایش مدال‌های قهرمانان المپیک در گنجینه مدال موزه رضوی

به مناسبت روز درگذشت جهان‌پهلوان تختی و روز جوانمردی و فتوّت، مدال‌های قهرمانی دو تن از کشتی‌گیران قهرمان المپیک، برای اولین‌بار در گنجینه مدال موزه آستان قدس رضوی به نمایش درآمد.
«جبرئیل حسن‌اف»، کشتی‌گیر کشور آذربایجان و «حسن یزدانی»، کشتی‌گیر ملی کشورمان، چندی پیش مدال‌های قهرمانی خود را به موزه رضوی اهدا کردند که در حال حاضر برای اولین‌بار این مدال‌ها در گنجینه مدال موزه مرکزی آستان قدس رضوی در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.
پنج مدال جهانی و المپیک قهرمانی اهدایی «جبرئیل حسن‌اف» شامل مدال نقره کشتی مسابقات جهانی بوداپست مجارستان 2018 میلادی، مدال نقره مسابقات کشتی قهرمانی جهانی نورسلطان قزاقستان 2019 میلادی، مدال برنز کشتی مسابقات المپیک ریوبرزیل 2016 میلادی، مدال برنز مسابقات کشتی قهرمانی جهان استانبول ترکیه 2011 میلادی و مدال برنز کشتی مسابقات جهانی مسکو روسیه 2010 میلادی است.
این کشتی‌گیر شیعه که نخستین ورزشکار غیرایرانی است که مدال‌هایش را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرده است، هدف از این کار را ارادت به اهل بیت علیهم‌السلام اعلام کرد و گفت: از چند تیم پیشنهاد حضور دریافت کردم، اما وقتی تیم مشهد به من پیشنهاد داد، تصمیم گرفتم امسال برای امام رضا(ع) و شهر مشهد کشتی بگیرم و برای ارادت به امام رضا(ع) مدال‌هایم را به موزه رضوی اهدا کردم.
«حسن یزدانی» نیز چندی پیش، کمربند طلای مسابقات کشتی قهرمانی جهان پاریس 2017 میلادی، کمربند طلای مسابقات کشتی قهرمانی جهان قزاقستان 2019 میلادی، مدال طلای مسابقات جهانی کشتی در سال 2017 پاریس، مدال طلای جهانی 2019 قزاقستان و مدال برنز جهانی مجارستان بوداپست 2018 میلادی را به موزه رضوی اهدا کرد که در حال حاضر در گنجینۀ مدال به نمایش درآمده است.
این کشتی‌گیر جوان کشورمان پیش از این نیز مدال‌های قهرمانی خود را به موزه رضوی اهدا کرده بود که در حال حاضر در گنجینه مدال در معرض نمایش عموم قرار دارد.
گفتنی است که گنجینه مدال موزه آستان قدس رضوی در دهۀ 60 با اهدای مدال‌های جهان‌پهلوان‌تختی از طرف خانواده ایشان شکل گرفت که در حال حاضر36 مدال‌ قهرمانی وی در ویترین اختصاصی این پهلوان نامی کشور در گنجینۀ مدال موزه آستان قدس رضوی می‌درخشد.