۲۴ دی ۱۳۹۸

نسخه‎های خطی اهدایی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به مقام معظم رهبری رونمایی شد

در چهل‌ویکمین برنامه از سه‌شنبه‌های فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و در هفتمین روز از شهادت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، نسخه‌های خطی اهدایی این سردار شهید اسلام به مقام معظم رهبری که در گنجینه رضوی نگهداری می‌شود رونمایی شد.
سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در چهل‌ویکمین سه‌شنبۀ فرهنگیِ خود از سه نسخۀ خطی اهدایی این سردار شهید به مقام معظم رهبری که در موزه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود رونمایی کرد. 
«قرآن خطی کامل» با تاریخ کتابت رجب 1287 به دست متی‌بن نورمحمد با شماره ثبت 5144؛ نسخۀ خطی «کنزاللغات» اثر محمدبن عبدالخالق مشهور به ابن معروف با تاریخ کتابت 920 قمری و شمارۀ ثبت 5646 و نسخۀ خطی «ارشادالعقل السلیم الی مزایا الکتاب الکریم» از تألیفات محمدبن‌محمد معروف به ابوالسعود به تاریخ کتابت قرن 11 هجری و شماره ثبت 56459 سه نسخه‌ای است که صبح امروز از آنها رونمایی شد.
قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی سخنران ویژه این مراسم بود. وی با بیان اینکه داغ شهادت سردار سلیمانی همیشه در دل ما زنده است، اظهار داشت: تنها چیزی که اندکی می‌تواند التیام‌بخش باشد این است که امیدواریم این حادثه، بشارتی برای خبر بزرگی باشد که همه منتظرش هستیم و این را در مسیری بدانیم که شرایط جامعه برای پذیرا شدن ظهور و آن نور بزرگ فراهم‌تر بشود.
مصطفی خاکسار قهرودی افزود: ابعاد شخصیت شهید سلیمانی نیاز به تبیین دارد و بنده به برکت توفیق و همراهی که چند صباحی در محضر ایشان داشتم می‌گویم که ایشان در میان هم‌رزمان و هم قطارانش نیز شخصیت کم‌نظیری بود. وی به تشرف چند ماه گذشتۀ شهید سلیمانی به حرم مطهر رضوی اشاره کرد و اظهار داشت: در این تشرف توفیق داشتم که حدود سه ساعت در محضر ایشان باشم و در این مدت رفتار و حالت ممتاز و برجستۀ او کاملاً هویدا بود. خاکسار اضافه کرد: اقتدار، عزت و محبوبیت ویژگی‌هایی است که هرکدام اثراتی در شخصیت فرد دارد و اگر انسان توجه نکند از نظر نفسانی می‌تواند باعث مشکلات و معضلاتی شود. وی خاطرنشان کرد: شهید سلیمانی در کنار اینکه در اوج اقتدار، عزت و محبوبیت قرار داشت، در نهایت عجز و بندگی و تقاضامندی در مقابل خداوند متعال و ائمۀ معصومین(ع) بود و به تحقیق، ایشان با آن عجز و لابه چیزی جز شهادت را از خدای متعال مطالبه نمی‌کرد.
در این مراسم که در محل موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری(مدظله العالی) برگزار شد، در کنار رونمایی از نسخ خطی اهدایی این سردار شهید، از پايگاه موضوعي «سپهبد شهيد حاج قاسم سليماني» در کتابخانه دیجیتال نیز رونمایی به عمل آمد.
این پایگاه که مشتمل بر كتاب، مقاله، عكس، فيلم است، به معرفی و سخنرانی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، خاطرات همرزمان، و رشادت‌هاي اين سردار سرافزار پرداخته است.
گفتنی است، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی؛ دکتر خواجه‌پیری، نمایندۀ فرهنگی مقام معظم رهبری در هندوستان و حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدصادق موسوی، محقق و پژوهشگر ایرانی مقیم لبنان از حاضران در این مراسم بودند.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.

برچسب ها:
سه شنبه فرهنگی، رونمایی، گنجینه رضوی