۸ بهمن ۱۳۹۸

قدیمی‌ترین نسخ خطی آستان قدس رضوی با موضوع حضرت زهرا(س) رونمایی شد

هم‌زمان با سالروز شهادت حضرت زهرا(س) در چهل‌وسومین سه‌شنبه فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از قدیمی‌ترین نسخ خطی این مجموعه با محوریت حضرت فاطمه(س) رونمایی شد.
سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در چهل‌وسومین سه‌شنبه فرهنگی خود که با شهادت حضرت صدیقۀ طاهره(س) مصادف شد، سه نسخه از قدیمی‌ترین نسخ خطی خود با موضوع حضرت زهرا(س) را رونمایی کرد.
«کشف الغمه فی معرفه الائمه»، تألیف علی‌بن عیسی اربلی از محدثان و مورخان بنام شیعه در قرن هفتم هجری قمری یکی از این نسخ است که در سال 709 قمری و تنها 17 سال پس از وفات مؤلف به دست محمدبن محمد حلّی صفّار کتابت شده است. این کتاب به زبان فارسی و یکی از بهترین نسخه‌های خطی با موضوع زندگانی رسول اکرم(ص)، حضرت زهرا(س) و سایر معصومین(ع) است،و از نظر قدمت کتابت، سومین نسخه آن در کشور به شمار می‌رود و کامل‌ترین نسخه در ایران است.
کتاب «ذخائر العقبی فی مناقب ذوی القربی»؛ تألیف احمد‌بن‌عبدالله طبری به تاریخ وفات 694 قمری دیگر اثر رونمایی شده در این مراسم بود که مشتمل بر فضائل و مناقب خاندان پیامبر (ص) است و به خط نَسخ به دست محمودبن‌محمد معروف به نجیب ایجی در سال 809 هجری قمری کتابت شده است. این نسخه از جهت قدمت کتابت، دومین نسخه در ایران به شمار می‌رود و از ویژگی‌های بارز کتاب این است که به دست فردی شافعی مذهب تألیف شده و مؤلف با وجود اینکه از برادران اهل سنت بوده اما بدون تعصب، از جایگاه اهل بیت(ع) سخن گفته و این در حالی است که بسیاری از منابع مورد استفادۀ مؤلف دیگر وجود ندارد.
«ریاض الابرار فی مناقب الائمه الاطهار»، دیگر اثر رونمایی شده در این مراسم بود. این کتاب، تألیف نعمت‌الله‌بن‌عبدالله جزایری از علمای قرن 12 و مشتمل بر فضایل چهارده معصوم(ع) است که به دست حاجی محمد قاری به خط نسخ در قرن 12 کتابت شده است. 
شایان ذکر است این مراسم صبح امروز در محل موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در حالی برگزار شد که حجت الاسلام و المسلمین کازرونی؛ عضو مجلس خبرگان رهبری، سخنران ویژه این مراسم بود.
همچنین لازم به ذکر است نسخه های رونمایی‌شده به مدت یک هفته در قالب نمایشگاه در محل موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری(مدظله) در معرض دید عموم قرار دارد.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.

برچسب ها:
سه شنبه فرهنگی، رونمایی، گنجینه رضوی