۱۵ بهمن ۱۳۹۸

مجموعه اسناد انقلاب اسلامی در خراسان رونمایی و معرفی شد

در چهل‌وچهارمین سه‌شنبه فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و هم‌زمان با ایام‌الله دهه فجر، از «مجموعه اسناد انقلاب اسلامی…

سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در سه‌شنبه فرهنگی این هفته خود که هم‌زمان با چهل‌ویکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد، منتخبی از شاخص‌ترین مجموعه اسناد انقلاب اسلامی خراسان، موجود در گنجینه رضوی را رونمایی کرد.
در این مجموعه، سیر انقلاب مشهد در قالب نخستین و شاخص‌ترین اسناد و تصاویر به نمایش گذاشته شده است. عکس‌هایی از راهپیمایی‌های مردم و اصناف مختلف و درگیری با مأموران رژیم پهلوی در سال 1357، تلگراف امام‌خمینی(ره) به آیات عظام تهران در خصوص محکومیت حمله رژیم شاه به مدرسه فیضیه قم 1340-1342ش، درخواست امام‌خمینی(ره) از طلاب حوزه‌های علمیه قم، مشهد و سایر نقاط ایران برای مقاومت دربرابر ظلم دستگاه پهلوی، بیانیه امام‌خمینی(ره) خطاب به علما و مردم مبنی بر اعلام عزاداری در عید نوروز 1343، قطعنامه تظاهرات روز تاسوعا و عاشورا و 19 و 20 آذرماه 1357، سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای در بیمارستان قائم مشهد در آبان 1357، اعلامیه آیت‌الله طباطبایی قمی راجع به تعطیلی و اعلام عزای عمومی در روز یکشنبه 5آذرماه 1357 به دلیل کشتار و حملۀ مأموران رژیم پهلوی به حرم مطهر رضوی، اعلامیۀ علما و مراجع در محکومیت کشتار تظاهرکنندگان مشهد در 9 و 10دی توسط مأموران رژیم پهلوی، پیام امام‌خمینی(ره) به مناسبت رفراندم سراسری ملت ایران و اخطار به سران کشورهای حمایت‌کننده از شاه در 1357شمسی و گزارش مجروحین کشتار 9دی‌ماه در بیمارستان امام‌رضا(ع) از جمله اسنادی است که در این مراسم از آنها رونمایی شد.
در این مراسم علاوه بر رونمایی از اسناد ذکر شده از تابلوی نقاشی خط اثر استاد هاشم طلائیان نیز رونمایی به عمل آمد.
طلائیان این اثر را برگرفته از آخرین دعای سردار شهید حاج قاسم سلیمانی که فرموده بود«خدایا مرا پاکیزه بمیران» دانست که به روح مطهر این شهید بزرگوار تقدیم شده است.
تمرینه طلا، نقره و آلیاژ ویژه(آلومنیوم نیکل برنج) با موضوع سردار دلها سپهبد شهید قاسم سلیمانی اثر استاد پرنیا که توسط وی به موزه آستان قدس رضوی اهدا شد نیز از دیگر آثاری بود که در این برنامه از سلسله برنامه های سه شنبه های فرهنگی مورد رونمایی قرار گرفت.
همچنین علی‌اصغر نعیم‌آبادی، مستندساز انقلاب از دیگر حاضران این مراسم بود که به ذکر خاطراتی از مستندسازی در دوران انقلاب پرداخت.
گفتنی است اسناد رونمایی شده به مدت یک هفته در قالب نمایشگاه در گنجینه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی، در معرض دید عموم قرار دارد.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.

برچسب ها:
سه شنبه فرهنگی, رونمایی, گنجینه رضوی