۸ اسفند ۱۳۹۸

امضاء تفاهم نامه همکاری میان موزه‌های آستان قدس رضوی و کمیته ملی موزه‌های ایران

این تفاهم نامه در راستای بهره‌گیری از توانمندی‌های علمی، پژوهشی، مشاوره‌ای، فناوری و موضوعات مرتبط با حوزه‌های موزه‌ای،‌ کتابخانه‌ای و اسناد، به…

سازمان‌کتابخانه‌ها، ‌موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) تفاهم‌نامه همکاری مشترک امضا کردند.

حجت الاسلام سید جلال حسینی رئیس سازمان کتابخانه‌ها، ‌موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در مراسم امضاء این تفاهم نامه، کشور ایران را دارای پشتوانه بزرگ تمدنی و فرهنگی عنوان کرد که به پشتوانه این تمدن و فرهنگ اسلامی طی قرن‌های گذشته گوشه‌ای از این فرهنگ عظیم در قالب اشیاء نفیس و تراث ارزشمند اسلامی در گنجبنه رضوی جمع آوری شده است.

وی ضمن ابراز امیدواری از نتایج این تفاهم‌نامه به بیاناتی از مقام معظم رهبری(مدظله العالی) اشاره داشت که حرم مطهر رضوی را به موزه تعبیر کردند و فرمودند که حرم مطهر امام‌رضا(ع) موزه زنده دنیای اسلام است. 

حسینی اظهار داشت: ما مأموریم تا دانشی را که در گنجینه عظیم کتابخانه آستان قدس حفاظت شده، به همگان منتقل کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد کمیته ملی موزه‌های ایران به مثابه نخ تسبیح بین ظرفیت‌های از هم گسیخته تراث در سراسر کشور پیوند ایجاد کند. 

میرسید احمد محیط طباطبایی رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران نیز در این نشست،‌ موزه آستان قدس رضوی را علاوه بر ایفای نقش‌های منطقه‌ای، ملی و دینی، ایفاگر ‌نقش جهانی دانست که میراث بشری را حفظ و در معرض دیدگان بخش عظیمی از مردم قرار می‌دهد.

وی ‌کتابخانه آستان قدس را یک موزه خواند و با بیان اینکه کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد آستان قدس از ظرفیت عظیمی برخوردار است، اظهار داشت: ما در کمیته ملی موزه‌های ایران تلاش می‌کنیم تا سایرین نیز بتوانند از این ظرفیت بهره‌مند شوند. 

رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران به نقش موزه‌ها و کتابخانه‌های آستان قدس رضوی در سطح کشور در حوزه‌های مرمت آثار، حفاظت، مدیریت و بهره‌برداری اشاره کرد و گفت: آستان قدس می‌تواند به ارتقای کیفی دیگر مراکز در کشور کمک کند.

گفتنی است، این تفاهم نامه در راستای بهره‌گیری از توانمندی‌های علمی، پژوهشی، مشاوره‌ای، فناوری و موضوعات مرتبط با حوزه‌های موزه‌ای،‌ کتابخانه‌ای و اسناد، به امضاء رسید. 

همکاری در برگزاری نشست‌های تخصصی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، برگزاری دوره‌های آموزشی از سوی ایکوم برای کارشناسان موزه‌های آستان قدس بر اساس استانداردهای بین‌المللی و همکاری در خصوص در اختیار قراردادن مواد و منابع فرهنگی و اسناد مطالعاتی نظیر نسخ خطی، اسناد، پایان‌نامه، منابع الکترونیکی، منابع دیداری‌شنیداری و مطبوعات مربوط به موضوع تفاهم به محققان و کارشناسان معرفی شده، برخی از مفاد این تفاهم‌نامه است.

برچسب ها:
موزه آستان قدس, ایکوم, تفاهم نامه, حفاظت و مرمت