۲۱ اسفند ۱۳۹۸
با رونمایی از نسخ خطی نفیس خمسه نظامی

سه‏ شنبه فرهنگی آستان قدس رضوی در فضای مجازی برگزار شد

چهل و هشتمین برنامه «سه‏ شنبه های فرهنگی آســتان قدس رضوی»؛ با رونمایی آثار فرهنگی و نفایس گنجینه رضوی، ســه شــنبه مورخ 20 اسفند ماه، در فضای مجازی…

هم‌زمان با روز بزرگداشت نظامی گنجوی، شاعر پرآوازه قرن ششم، مجموعه‌ای از نسخه‌های دست‌نویس نفیس و کهن «خمسه نظامی» موجود در گنجینه رضوی رونمایی و معرفی شد.

معاون موزه‌ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با بیان این خبر اعلام کرد: به دلیل عدم امکان برگزاری مراســم سه شنبه های فرهنگی به صورت حضوری در موزه آســتان قدس رضوی، برنامه مذکور در بخش رویدادهای وب سایت موزه آســتان قدس رضوی و همچنین در پورتال کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی به آدرس digital.aqr.ir برگزار شد.

مهدی قیصری‌نیک به برخی آثار رونمایی شده در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: تعداد 135نسخه خطی از آثار نظامی گنجوی با عناوین خمسه، کلیات، هفت پیکر، لیلی و مجنون، خسرو و شیرین و مخزنُ الاسرار در گنجینه رضوی موجود است که دیروز از آن ها، رونمایی شد.
وی تصریح کرد: یکی از آثار مصوّر و نفیس گنجینه رضوی، نسخه خطی «خمسه نظامی» به شــماره 16302 است که در مرکز نسخ خطی آستان قدس رضوی نگهداری می شود. این نسخه به خط نستعلیق 21 سطری چهار ستونه در قرن 9ق بر روی کاغذ نخودی کتابت شده است. این نســخه دارای 9 مجلس تصویر و 281 برگ در قطع وزیری کوچک هفت است.

قیصری نیک یکی دیگر از نسخه های خطی مصوّر و نفیس موجود در گنجینه رضوی، را «خمسه نظامی» به شماره 53439 معرفی کرد و افزود: این نسخه نیز به خط نستعلیق 19 سطری در 980ق بر روی کاغذ نخودی کتابت شده است. این نسخه دارای 21 مجلس تصویر از علی بیک نقاش در 580 برگ در قطع وزیری کتابت و از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سال 1395به آستان مقدس رضوی وقف شده است. از دیگر نفایس نسخه های خطی مصوّر و نفیس موجود در گنجینه رضوی، نسخه خطی «خمسه نظامی» به شماره 53449 اســت. این نسخه هم به خط نستعلیق 21 سطری که در قرن 10ق. بر روی کاغذ نخودی کتابت شده است و دارای 23 مجلس است. این نســخه هم از سوی مقام معظم رهبری در سال 1395وقف آستان قدس رضوی شده است. 

گفتنی است سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی به عنوان غنی ترین مرکز کتابخانه ای، موزه ای و گنجینه اسناد در منطقه و جهان اسلام، دارای کتب و صاحف خطی بسیار ارزشمندی از جنبه های دستخط ائمه اطهار (ع)، قدمت، خطوط علما و خوشنویسان، تذهیب و آرایه های هنری اســت.