۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
یادواره هنرمندانی برتر

گرامیداشت یاد و هنر برادران صفدرزاده حقیقی

نام نکوی "برادران صفدرزاده حقیقی" با تقدیم فرش و تابلوفرش های نفیس و منحصر به فرد؛ در لوح اهداکنندگان به موزه رضوی، برای همیشه تاریخ ثبت شده و زنده…

نام نیکو گر بماند ز آدمی                                  به کزو ماند سرای زرنگار

وداع با دارِ قالی و دارِ دنیا: 

موزه فرش آستان قدس رضوی؛ جلوه گاه هنر اصیل ایرانی؛  محل نمایش دست بافته هایی است که شیدایی هنرمندان به امام مهربانی ها را تصویر می کند. هنرمندانی که دلبافته های خود را از سر عشق و ارادت، تقدیم موزه حرم مطهر امام رضا علیه السلام می نمایند. 

نام نکوی  "برادران صفدرزاده حقیقی" با تقدیم فرش و تابلوفرش های نفیس و منحصر به فرد که از آثار ارزشمند هنر فرش‌بافی معاصر ایرانی محسوب می‌شوند؛ در لوح اهداکنندگان فرش به موزه رضوی، برای همیشه تاریخ ثبت شده و زنده می ماند.
استاد یدالله صفدرزاده حقیقی، متولد سال 1306 یكی از چهره‌های سرشناس در عرصه تولید قالی در اصفهان بوده که قالی های ایشان با ‌طرح های اصیل دربردارنده معانی و تفاسیر عرفانی و ادبی است. هارمونی رنگ ها به ویژه استفاده از رنگ های شاد در طیف های تیره و روشن، توازن و تنوع رنگ ها از ویژگی های قالی های استاد است كه درنوع خود كم‌ نظیر و زیباست. از استاد، قالی های نفیسی درمعتبرترین موزه ها نگهداری می‌شود، از آن جمله شش تخته قالی ظریف و زیبا در موزه فرش آستان قدس رضوی است كه هر بیننده ای را به تفكر و تامل وا می‌دارد. مطابق فرمایش استاد، انگیزه اهدای این آثار، عشق به حضرت ثامن الحجج علیه السلام بوده است.

قالی های اهدایی ایشان به موزه رضوی، عبارتند از: قالی هفت شهر عشق، قالی دیدار با خالق یكتا (مكه المعظمه)، قالی رمزهستی (مدینه منوره)، قالی بهشت، قالی باغ مرجانها، قالی دنیای ماهیها.

استاد فیض الله صفدرزاده حقیقی، در سال 1321 شمسی در خانواده ای هنر پرور متولد شد.ایشان از همان سنین طفولیت به هنر فرش و نقاشی علاقه وافرداشت و دوران دبیرستان را در هنرستان هنرهای زیبای اصفهان به ریاست مرحوم عیسی بهادری گذراند. هم چنین هنر مینیاتور را نزد استاد رستم شیرازی فرا گرفت. سپس در کارگاه قالیبافی برادر بزرگ خود، استاد غلامعلی به بافت طرح های بی نظیر استاد عیسی بهادری، قالی تاریخی 121 متری مجلس شورای ملی و پرتره های تنی چند از سران کشورهای مختلف پرداخت. استاد صفدر زاده که ظرافت کاری های هنر قالی بافی را در طی زمان فراگرفت در زمینه هنرهایی همچون نقاشی و رنگرزی نیز به تبحر رسید. ایشان با گذشت چهل سال سابقه کار50 اثر ارزشمند را خلق نمود که در تمام نمایشگاه ها مورد توجه اهل فن و هنر قرار گرفت و با توجه به خلاقیت و نو آوری هایی که در زمینه بافت قالی و توجه به اصالت قالی ایرانی داشت، دو مرتبه برنده جایزه شانه بلورین شد.

عشق و ارادت استاد به خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام و به خصوص حضرت علی ابن موسی الرضا (علیه آلاف التحیته و الثناﺀ) باعث شد چهارتخته تابلوفرش نفیس با نام های "مسجد وکیل شیراز، بارگاه حضرت رضا (ع)، نمای کاخ چهل ستون و گلدسته الله اکبر" را  به موزه فرش آستان قدس رضوی اهدا نماید.

استاد حاج یدالله صفدرزاده حقیقی و استاد حاج فیض‌الله صفدرزاده حقیقی، دو برادر دلداده به مکتب اهل بیت و ارادتمند به ساحت مقدس حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا علیه افضل التحیه و الثناء که آثار متعددی را به موزه فرش این بارگاه منور اهدا‌ کرده‌اند؛ در بهار  1399 ندای حق را لبیک گفته و به فاصله کمتر از یک ماه، در ایام شعبان و رمضان 1441ق. چشم از جهان فانی فرو بستند. و تار و پود زندگی را به جهان ابدی بافتند. 

موزه رضوی با کمال تأسف و تأثر، ضایعه فقدان این دو استاد هنرمند را به خانواده های گرامی ایشان و جامعه فرش ایران، تسلیت می گوید و در جوار امام ثامن ضامن، غفران و رحمت واسعه الهی را برای ایشان مسئلت دارد. 
«دارِ دنیا» اگرچه فانیست، ولی «دارِ قالیِ این اساتید»، به واسطه خلق آثار بدیع و دمیدن روح هنر در تار و پود قالی های اهدایی به آستان خورشیدترین خورشیدها، تا ابد باقیست!

هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق                         ثبت است برجزیده عالم دوام ما