۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹
به مناسبت روز جهانی موزه و میراث فرهنگی

موزه داران پاسداران تاريخ و فرهنگ جامعه‌اند

18 مه مصادف با 29 اردیبهشت ماه از سوی کمیته بین المللی موزه ها روز جهانی موزه و میراث فرهنگی نامیده شده است.

کشور بزرگ و ملت عظیم الشأن ما علاوه بر جهات تاریخی و فرهنگی و میراث بسیار گران قیمتی که از گذشته دارد، خود او آفریننده افتخارات و ارزش هاست.  مقام معظم رهبری (حفظه ا...)

18 مه مصادف با 29 اردیبهشت ماه از سوی کمیته بین المللی موزه ها روز جهانی موزه و میراث فرهنگی نامیده شده است. ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه پر خیر و برکت رمضان و تبریک روز جهانی موزه ها به همه موزه‌داران که پاسداران تاريخ و فرهنگ جامعه‌اند تا غبار قرون، خاطره‌هاي با شكوه فرهنگ و تمدن ملتها را از ديدگان حقيقت‌جويی نپوشاند. 

موزه داران ارجمند؛ سال جاری را در حالی آغاز کردیم که در یک عزم جهانی، همه دست به دست یکدیگر داده و فعالیت هایمان را در شرایط خاص قرنطینه اجتماعی، در محیط هایی بسته انجام می دهیم. این تصمیم و تلاش به امید آن بوده که این روزها هر چه زودتر بگذرد و ما دوباره لحظات نابی را در کنار یکدیگر تجربه کنیم و در خدمت همدیگر و تمامی علاقه مندان به آثار تاریخی و فرهنگی باشیم. 

اینک که هر یک از ما به نحو ممکن تلاش کردیم تا از تکنولوژی و ابزارهای چند رسانه ‏ای  برای ایجاد ارتباط نزدیکتر استفاده کنیم و در حالیکه به سلامت خود و همه اعضای جامعه می‏ اندیشیم خالصانه و بی ‏دریغ داشته هایمان را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم، نشان می دهد که در راستای تحقق شعار جهانی موزه‏ ها گام مؤثری برداشته ‏ایم. این حرکت موجب شده که موزه هایمان بدون مرزهای سیاسی و اجتماعی و فرهنگی در مسیر ارتقای ارزش های اجتماعی حرکت کنند و به خلق تجربه ‏های معنادار برای مردم از هر نژاد و قوم و فرهنگی دست بزنند.

همکاران عزیزم در موزه های آستان قدس رضوی، موزه‌داری در دستگاه مقدس خورشيد بي غروب خراسان مسئوليتی مضاعف است كه پاسداشت از مواريث فرهنگی برخاسته از جانی كه توسط دل های عاشق آفريده شده است را در كنار حفظ و نگهداری از ميراث تمدنی و فرهنگی ايران اسلامی بر دوش موزه‌داران آستان قدس رضوی نهاده است. اينك ضمن تبريك روز جهانی موزه و ميراث فرهنگی از همه موزه داران که در مسير حفظ و ارائه داشته‌های عظيم فرهنگی و معرفی آنها تلاش و كوشش دارند، تشكر و قدردانی می‌نمايم. 

امید است در سال جاری همگام با سایر نهادهای فرهنگی و اجتماعی برنامه‏ های خود را در راستای نیازهای روز جامعه تبیین کنیم و نقش سازنده موزه ها را در ارتقای کیفیت زندگی همه مردم و مخاطبان ایفا کنیم.

در پناه الطاف خداوند مهربان باشید.
مهدی قیصری نیک
اردیبهشت 1399