۲۶ خرداد ۱۳۹۹
همزمان با ایام شهادت رئیس مذهب جعفری

رونمایی از نسخه های خطی نفیس مرتبط با امام جعفر صادق (ع)

پنجاه و ششمین برنامه سه شنبه های فرهنگی آستان قدس رضوی با رونمایی و معرفی «مجموعه نسخه های خطی نفیس امام جعفر صادق (ع)» موجود در گنجینه رضوی به صورت…

پنجاه و ششمین برنامه «سه‎شنبه‎های فرهنگی آستان قدس رضوی» به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت امام جعفر صادق‌(ع) به رونمایی از نسخه‌های خطی نفیس امام جعفر صادق‌ (علیه‎السلام) موجود در گنجینه رضوی اختصاص یافت.

دبیر رونمایی از آثار نفیس سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، با اعلام این خبر افزود: به دلیل عدم امکان برگزاری مراسم سه شنبه های فرهنگی به صورت حضوری در موزه آستان قدس رضوی، برنامه مذکور در بخش رویدادهای وب سایت موزه آســتان قدس رضوی و همچنین در پورتال کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی به آدرس digital.aqr.ir در فضای مجازی رونمایی و منتشر خواهد شد.

مهدی قیصری نیک افزود: گنجینه رضوی یکی از مهمترین مراکز فرهنگی- معنوی ایران و جهان اسلام است که بیشتر منابع و آثار آن از طریق سنت حسنه وقف و اهدا به این مجموعه افزوده شده است. در حال حاضر در گنجینه رضوی بیش از 106 هزار نسخه خطی، 65 هزار کتاب چاپ سنگی، 13 میلیون و 500 هزار برگ سند تاریخی و هزاران شیء موزه‌ای و بیش از 2 میلیون نشریات ادواری نگهداری ‌می‌شود.

وی افزود: از بین آثار و منابع موجود در گنجینه رضوی تعدادی از آثار و منابع به مناسبت شهادت رئیس مذهب جعفری حضرت امام جعفر صادق (ع) شناسایی و رونمایی شده که به معرفی آن ها پرداخته می شود.

معاون موزه ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان یاد شده ادامه داد: در حال حاضر در گنجینه رضوی 143 نسخه خطی در رابطه با امام جعفر صادق (ع) به زبان های عربی و فارسی با موضوع های اخبار، احادیث، ادعیه، عقاید، اخلاق و کلام نگهداری می شود.

وی گفت: یکی از نسخه های خطی نفیس موجود در گنجینه رضوی کتاب «مصباح الشریعه و مفتاح الحقیقه» است که قرن 11 هجری قمری روی کاغذ نخودی و حنایی آهارمهره در 62 برگ کتابت شده است.

مهدی قیصری نیک گفت: نسخه خطی نفیس دیگر که در گنجینه رضوی نگهداری می شود، کتاب «توحید مفضّل» است که به خط نسخ خوش 14 سطری در قرن 11 هجری قمری روی کاغذ حنایی آهارمهره در 106 برگ کتابت شده است.

وی افزود: سومین نسخه خطی نفیس موجود در گنجینه رضوی، کتاب «الإهلیلْجِه» است که به خط نسخ 15 سطری در قرن 11 هجری قمری روی کاغذ حنایی آهارمهره در 39 برگ کتابت شده است.

شایان ذکر است، سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، در برنامه سه شنبه های فرهنگی خود به معرفی و رونمایی از آثار فرهنگی و نفایس گنجینه رضوی می پردازد.