۳ تیر ۱۳۹۹
به مناسبت ‎روز تبلیغ و اطلاع‌رسانی دینی انجام شد

رونمایی از قدیمی ترین نشریه های اسلامی در گنجینه رضوی

در پنجاه‌و‌هفتمین برنامه سه‎شنبه‎های فرهنگی آستان قدس رضوی، قدیمی‎ترین نشریه‎های اسلامی موجود در گنجینه رضوی و کتاب «گزیده اسناد حضور زنان در آستان…

دبیر رونمایی از آثار نفیس سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: پنجاه و هفتمین برنامه سه شنبه های فرهنگی آستان قدس رضوی؛ رونمایی آثار فرهنگی و نفایس گنجینه رضوی، به مناسبت روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی و همزمان با ولادت حضرت معصومه (س) و آغاز دهه کرامت، امروز با رونمایی و معرفی «قد یمی ترین نشریه های اسلامی، موجود در گنجینه رضوی و رونمایی از کتاب اسناد حضور زنان در آستان قدس رضوی» برگزار شد.

مهدی قیصری نیک تأکید کرد: این برنامه به صورت غیر حضوری و در فضای مجازی، در بخش رویدادهای درگاه اینترنتی موزه آستان قدس رضوی و همچنین پورتال کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی به آدرس digital.aqr.ir برگزار شد. 

وی افزود: در حال حاضر در گنجینه رضوی، بیش از 106 هزار نسخه خطی، 65 هزار کتاب چاپ سنگی، 13 میلیون و 500 هزار برگ سند تاریخی و هزاران شیء موزه ای و بیش از 2 میلیون نشریات ادواری نگهداری می شود.

قیصری نیک گفت: از بین آثار و منابع موجود در گنجینه رضوی تعدادی از نشریات موجود در مرکز اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی به مناسبت روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی با موضوع نشریه های اسلامی، شناسایی و رونمایی شد.

معاون موزه ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی عنوان کرد: در آرشیو مطبوعات گنجینه رضوی، به عنوان یکی از بزرگ ترین آرشیوهای مطبوعاتی کشور، افزون بر 33 هزار نشریه نگهداری می شود که هزار و 300 عنوان آن، نشریه اسلامی است. از این تعداد، 900 عنوان آن به زبان فارسی، 340 عنوان به زبان عربی، 95 عنوان به زبان اردو و 50 عنوان به زبان های لاتین است.

قیصری نیک درباره قدیمی ترین نشریه های اسلامی موجود در گنجینه رضوی گفت: قدیمي ترين نشريه دینی و اسلامي ايران که در گنجینه رضوی نگهداری می شود، مجله «اسلام» یا «گفت و گوی صفاخانه اصفهان» است که به مدیر مسئولی محمدعلی لاریجانی (داعی الاسلام)، در رمضان 1320 به خط نستعلیق و چاپ سنگی، در قطع 5/16×21 س.م. منتشر شده است. «ناطق اسلام»، «ترویج اسلام»، «رهروان سمیه»، «العلم» و «آیین برادری» از جمله این عناوین هستند.

دبیر رونمایی از آثار نفیس سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی درباره کتاب اسناد حضور زنان در آستان قدس رضوی هم گفت: این کتاب مشتمل بر 268 صفحه و دارای یک مقدمه و دو بخش می‌باشد. زنان شاغل در حرم مطهر رضوی؛ فهرست اسناد بخش اول، مشاغل زنان در روضه منوره، مشاغل زنان در دارالشفاء، متولیان زن در موقوفات آستان قدس، زنان شاغل در پرورشگاه آستان قدس، زنان شاغل در دبستان رضوی، مشاغل اداری زنان، عناوینی است که در بخش اول این کتاب به آن پرداخته شده است. همچنین موضوع زنان واقف و نذرکننده از مباحثی است که در بخش دوم این کتاب می‌توان مطالعه کرد.