۱۱ تیر ۱۳۹۹
در قالب برنامه سه شنبه فرهنگی صورت گرفت

رونمایی از فاز آزمایشی بازدید مجازی موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری

از طریق این فناوری کارامد، فرد می‌تواند ضمن حس حقیقی حضور در محل موزه، تصویر اشیای موزه‌ای را بهتر و بیشتر از حضور حقیقی در مکان موزه و با کیفیت…

در پنجاه‌و‌هشتمین برنامه «سه‎شنبه‎های فرهنگی آستان قدس رضوی» از هشت رویداد فرهنگی مهم سازمان کتابخانه‌های آستان قدس رضوی رونمایی شد.

پنجاه‌و‌هشتمین برنامه «سه‎شنبه‎های فرهنگی آستان قدس رضوی» با حضور رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام مهدوی‌مهر، و مدیران ارشد سازمان کتابخانه‌های آستان قدس رضوی به رونمایی از هشت رویداد مهم فرهنگی این سازمان که به مناسبت دهۀ کرامت تدارک دیده شده بود اختصاص یافت.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی اعلام کرد: رونمایی از فاز آزمایشی بازدید مجازی موزه قرآن و نفایس، موزه هدایای مقام معظم رهبری و تالار آثار استاد فرشچیان از مهم‌ترین این برنامه‌ها است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر سیدجلال حسینی افزود: از طریق این فناوری کارامد که در راستای خدمات‌رسانی بهتر به مراجعین انجام شده است، فرد می‌تواند ضمن حس حقیقی حضور در محل موزه، تصویر اشیای موزه‌ای را بهتر و بیشتر از حضور حقیقی در مکان موزه و با کیفیت بالای تصویر با جزئیات مشاهده کند.

در این برنامه از بیست‌ونهمین جلد از فهارس نسخ خطی گنجینه رضوی با موضوع کیمیا و صنعت نیز رونمایی شد. حسینی در این باره افزود: در این اثر که اسفندماه 1398 منتشر شد، 800 نسخه خطی فارسی و عربی معرفی شده و در تهیۀ آن همه قواعد فنی و استاندارد فهرست‌نویسی رعایت شده است.

رونمایی از پایگاه آرشیو دیجیتال نشریات با محوریت مطبوعات تولیدشده در آستان قدس رضوی، از دیگر برنامه‌های این نشست فرهنگی بود. حسینی در این باره اضافه کرد: این پایگاه شامل 150 عنوان و بیش از 15هزار روزنامه، مجله و ویژه‌نامه است.

رونمایی از تمبر سه‎شنبه‎های علمی‌فرهنگی نیز یکی دیگر از این ویژه‌برنامه‌ها بود. طی این حرکت، از 16قطعه تمبر با تصویر تعدادی از نفایس رونمایی‌شده گنجینه رضوی پرده‌برداری شد.

رونمایی از قدیمی‌ترین صندوق‌پوش مضجع نورانی امام رضا(ع) از جنس ابریشم و گلابتون، رونمایی از ایستگاه مطالعاتی نسخه‏های خطی دیجیتال رضوی، افتتاح 5 ایستگاه مطالعه دیجیتال در کتابخانه‎ها و مراکز اطلاع رسانی به‌صورت آنلاین و رونمایی از پایگاه موضوعی کریمه اهل‌بیت حضرت معصومه(س) در کتابخانه دیجیتال آستان قدس، دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

گفتنی است که در کنار رونمایی از این رویدادهای فرهنگی، از برخی منشورات تولید‌شده در مؤسسات وابسته به آستان قدس رضوی از جمله شرکت به نشر، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، معاونت تبلیغات اسلامی، دانشگاه علوم اسلامی رضوی و... نیز در قالب نمایشگاه کتاب رونمایی شد.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.