۱۲ تیر ۱۳۹۹
همزمان با دهه کرامت برگزار شد

نمایش قدیمی‌ترین عکس های حرم مطهر در نمایشگاه مجازی موزه رضوی

موزه مرکزی آستان قدس رضوی به مناسبت دهه کرامت،‌ مجموعه ارزشمندی از تصاویر تاریخی حرم مطهر رضوی را در قالب نمایشگاه مجازی در معرض نمایش قرار داد.

معاون امور موزه ‌ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه‌ ها، موزه ‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی تاریخ این تصاویر را از دوره قاجار تا دوران معاصر عنوان کرد.

مهدی قیصری ‌نیک‌، تصاویر قدیمی از گنبد طلا،‌ گلدسته‌، ایوان طلای نادری و پنجره فولاد در صحن عتیق(انقلاب اسلامی) در دوره قاجار، سقاخانه اسماعیل طلایی در صحن عتیق، ضریح فولادی(سومین ضریح رضوی)، ایوان غربی صحن نو(صحن آزادی) معروف به ایوان طلای ناصری، ایوان ساعت و نهر آب خیابان در صحن عتیق در سال 1325 خورشیدی را از جمله عکس هایی عنوان کرد که در این نمایشگاه مجازی معرفی می شود.

وی همچنین تصاویر هوایی حرم رضوی همچون ساختمان کتابخانه و موزه آستان قدس رضوی، عکس هوایی حرم مطهر رضوی بعد از ایجاد اولین فلکه حضرت و نمای ساختمان قدیم موزه و کتابخانه آستان قدس رضوی در صحن موزه در رواق امام خمینی(ره) را از فراز گنبد مسجد گوهرشاد از دیگر تصاویر این مجموعه عنوان کرد.

قیصری نیک تصاویری از خادمان، فراشان و دربانان حرم مطهر در کنار پنجره فولاد در صحن عتیق مربوط به سال 1313 خورشیدی، نمای پشت مسجد گوهرشاد و عملیات عمرانی در ضلع جنوب غربی حرم مطهر رضوی در دوره قاجار،‌ سردرِ ورودی به صحن عتیق از پایین خیابان، تصاویری از ورودی بست پایین خیابان(خیابان نواب صفوی) در دوره پهلوی اول و تصاویر قدیمی از ساختمان قدیم موزه و کتابخانه آستان قدس رضوی در صحن موزه (رواق امام خمینی(ره)) را نیز از دیگر تصاویری عنوان کرد که در این نمایشگاه مجازی به نمایش گذاشته شده است.

وی افزود: این تصاویر به صورت دائمی در گنجینه تاریخ حرم رضوی موزه مرکزی آستان قدس رضوی برپاست که در ایام محدودیت‌های کرونایی،‌ به صورت مجازی به نمایش در آمده است و علاقه‌ مندان می ‌توانند از این نمایشگاه در بخش چند رسانه ‌ای پایگاه موزه‌های آستان قدس رضوی، بازدید کنند.