۲۵ تیر ۱۳۹۹
همزمان با 23 ذوالقعده برگزار شد

نمایش آثار هنری رضوی در نمایشگاه مجازی «نقش مهر»

به مناسبت روز زیارتی حضرت رضا(ع)، موزه‌ آستان قدس رضوی اقدام به برپایی نمایشگاه مجازی از آثار هنری هنرمندان معاصر کشور در قالب نمایشگاه «نقش مهر» کرد.

معاون امور موزه‌ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از نمایش مجازی آثار هنری رضوی به مناسبت روز زیارتی حضرت رضا(ع) خبر داد.

مهدی قیصری‌نیک با بیان این‌که در این نمایشگاه، در راستای ترویج میراث فرهنگی رضوی مجموعه‌ای از آثار نگارگری از هنرمندان برجسته کشور همچون استاد محمود فرشچیان، رضا مهدوی، رضا بدرالسماء، زهره مهانی‌منش، مهدی فرخی، عطاءالله شاکری و فریناز فرهنگی راد به نمایش درآمده است، توضیح داد: برخی از آثار معرفی‌شده در نمایشگاه، در حال حاضر در گنجینه هنرهای تجسمی موزه آستان قدس در معرض دید علاقه‌مندان است و برخی آثار نگارگری، مربوط به مجموعه‌های شخصی هنرمندان برجسته کشور است که معرفی شده و در معرض نمایش قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: از مهم‌ترین این آثار، شاهکار هنری استاد فرشچیان با عنوان «ضامن آهوی2» است که با تکنیک آکریلیک روی مقوا کار شده و به گفتۀ این استاد نگارگری، ادامه تابلوی «ضامن آهو» است و چند آهو را نشان می‌دهد که به دامان حضرت رضا(ع) پناه برده‌اند و شکارچی با دیدن این صحنه، متأثر می‌شود و کمان خود را می‌شکند.

قیصری‌نیک یادآور شد: این تابلو و مجموعه‌ای از تابلوهای اهدایی استاد به موزه رضوی، در حال حاضر در تالار استاد فرشچیان موزه آستان قدس رضوی در معرض نمایش عموم قرار دارد.

وی درپایان به برخی دیگر از آثار به‌نمایش‌درآمده در این نمایشگاه مجازی اشاره و تصریح کرد: تابلوی «حدیث سلسله‌الذهب» با تکنیک آبرنگ و گواش روی مقوا اثر زهره مهانی‌منش در سال 1383 خورشیدی؛ تابلوی «اجابت» با تکنیک آکریلیک روی مقوا اثر مهدی فرخی در سال 1382 خورشیدی؛ «ضامن آهو» با تکنیک آکریلیک روی مقوا اثر رضا بدرالسماء در سال 1384 خورشیدی؛ «سلسله‌الذهب» یا تشنگان بشارت اثر فریناز فرهنگی‌راد با تکنیک گوارش و آبرنگ؛ «دعای باران» با تکنیک آب و مرکب اثر عطاءالله شاکری؛ «ضامن آهو» با تکنیک نگارگری اثر زهره مهانی‌منش؛ پنج تابلوی «سقاخانه»، «امام مهربان»، «مناظره»، «وداع کوچک» و «معجزۀ بادام» با تکنیک آکریلیک و تابلوی «زائر» با تکنیک گواش اثر رضا مهدوی، در این نمایشگاه معرفی شده است.

جهت بازدید از نمایشگاه مجازی «نقش مهر» کلیک نمایید.