۹ مرداد ۱۳۹۹
در آستانه روز عرفه و عید قربان معرفی شد

نگاره فاخر «رمی جمره» اثر استاد فرشچیان در موزه رضوی

در این تابلو، حضرت ابراهیم(ع) در حالی که فرزندش اسماعیل را در آغوش گرفته است و در حال پرتاب سنگ به سوی شیطان است، با رنگ‌بندی چشم‌نوازی تصویر شده است.

به مناسبت فرارسیدن ایام حج، روز عرفه و عید قربان، تابلوی نگارگری استاد فرشچیان با عنوان «رمی جمره» در تالار استاد فرشچیان موزه آستان قدس رضوی مورد استقبال قرار گرفت.

معاون موزه‌ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با بیان این‌که رمی جمره که نماد دوری از شیطان و هوای نفس و نزدیکی به درگاه حق است، دست‌مایه خلق آثار هنری بسیاری شده است که هنرمندان از سر ارادت و عشق خلق کرده‌اند و از مهم‌ترین این آثار، نگاره استاد محمود فرشچیان، با عنوان «رمی جمره (امتحان سخت)» است.

مهدی قیصری‌نیک درباره این اثر فاخر توضیح داد: در این تابلو، حضرت ابراهیم(ع) در حالی که فرزندش اسماعیل را در آغوش گرفته است و در حال پرتاب سنگ به سوی شیطان است، با رنگ‌بندی چشم‌نوازی تصویر شده است.

وی اضافه کرد: استاد فرشچیان این تابلوی نفیس را در سال 1385 خورشیدی به سبک نگارگری، در ابعاد 58 در 83 سانتیمتر از جنس مقوای بدون اسید و با تکنیک اکریلیک به تصویر کشیده است و آن را در سال 1389 با انگیزه عشق و ارادت به امام رضا(ع) همچون بسیاری از آثار خود به موزۀ آستان قدس رضوی اهدا کرد.

قیصری‌نیک افزود: در ترکیب‌بندی و فرم این اثر، ترکیبات رنگی متنوعی به کار رفته است که مهم‌ترین آن، استفاده از رنگ‌های سبزمایه به‌عنوان نماد تقدّس و بهره‌گیری از رنگ‌های فرعی سبز برای ایجاد حالت‌های مدرن است.

وی ادامه داد: در زمینه پشت تصویر، درخت و گیاه و کوهی که متصل به ابر است مشاهده می‌شود و در مقابل، مکانی که شیطان فرضی حضور دارد و براساس آیات قرآن کریم که شیطان از جنس آتش آفریده شده است، با رنگ‌های آتشین به چشم می‌خورد که این تضاد رنگ‌ها، تناسب موضوع و مفهوم را در پی داشته است.

قیصری‌نیک در پایان تصریح کرد: این اثر فاخر در کنار دیگر آثار اهدایی استاد، در محل تالار استاد فرشچیان موزه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی در معرض نمایش هنردوستان قرار گرفته است.