۹ مرداد ۱۳۹۹
هم‌زمان با سالروز صدور اعلامیۀ مشترک علما در تأیید مرجعیت امام خمینی(ره)

نمایشگاه دست‌نوشته‌ها، عکس‌ها و اسناد تاریخی آيات عظام و علما برگزار شد

در این نمایشگاه آثاری همچون کتب خطی، اسناد، عکس و نقاشی با موضوع آیات عظام و علما به نمایش در آمده است.

به مناسبت سالروز صدور اعلامیه مشترک علما در تأیید مرجعیت امام خمینی(ره)، نمایشگاه دست‌نوشته‌ها، کتب خطی، اسناد تاریخی، عکس و نقاشی آیات عظام و علما با حضور رئیس سازمان علمی‌فرهنگی آستان قدس رضوی و مسئولین سازمان کتابخانه‌های آستان قدس رضوی افتتاح شد.

در این نمایشگاه، تعدادی از کتب خطی به دستخط علمایی همچون شیخ حر عاملی، شیخ بهایی و پدر بزرگوارشان (شیخ عزالدین حسین‌بن عبدالصمد حارثی عاملی)، علامه مجلسی، ملامحسن فیض کاشانی، قاضی محمدسعید قمی و اسنادی با دستخط امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) و پدر بزرگوارشان، آیات عظام مرعشی نجفی، سیدمحمدهادی حسینی میلانی، فاضل موحدی لنکرانی، سیدمحمدعلی و سیدمحسن طباطبایی حکیم، خویی، محمدعلی قاضی طباطبایی، محمدرضا کلباسی و... به نمایش درآمده است.

در این نمایشگاه همچنین نقاشی از تمثال و زندگی‌نامه آیات عظام و علمایی همچون مقام معظم رهبری، میرزامهدی اصفهانی، شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، ملاهادی سبزواری، میزا جوادآقا تهرانی، آخوند خراسانی، مدرس یزدی، میرزا علی فلسفی، حسن‌علی مروارید و... در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در مراسم این افتتاحیه تصریح کرد: هدف از این برنامه‌ها ضمن ایجاد نشاط و شادابی در مجموعه فرهنگی آستان قدس رضوی برای رفع رکود و خمودگی پیش‌آمده، تحقق مطالبات تولیت معظم آستان قدس رضوی مبنی بر برپایی نمایشگاه موضوعی یا مناسبتی با توجه خاص به میراث کهن و گران‌سنگ حوزه علمیه خراسان بزرگ با محوریت مشهد است.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسینی افزود: با محوریت علما، تألیفات، زندگی‌نامه و تاریخ حوزه علمیه خراسان و مشهد مجموعه‌ای را گرد آوریم تا به‌عنوان یکی از افتخارات این خطه در معرض دید علاقه‌مندان قرار گیرد.

وی اضافه کرد: در برنامه‌های مصوب سازمان کتابخانه‌ها بودجه‌ای برای این منظور در نظر گرفته شده است که برای تاریخ شفاهی زندگی علما و مفاخر این خطه کاری اساسی انجام دهیم؛ به‌گونه‌ای که زائر امام رضا(ع) پس از زیارت حرم رضوی، با این مفاخر آشنا شود و این آمادگی را داریم که با مشارکت سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی این مهم را به انجام برسانیم.

حسینی ادامه داد: سال گذشته این توفیق را داشتیم که با عنایت تولیت معزز آستان قدس رضوی، بیش از 40 دست‌نویس از کتابخانه شخصی مرحوم حاج شیخ عباس قمی دریافت کنیم که دارای ارزش فرهنگی و تاریخی بسیاری است و در یک نمایشگاه به مناسبت سالروز رحلت این عالم بزرگوار به نمایش درآمد.

گفتنی است که علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از این نمایشگاه تا سیزدهم مردادماه همه روزه از ساعت 8 تا 12 به صحن کوثر حرم مطهر رضوی، موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری مراجعه کنند.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم کلیک کنید.