۲۸ مرداد ۱۳۹۹
همزمان با روز بزرگداشت علامه محمدباقر مجلسی صورت گرفت

رونمایی از نسخ دست نویس علامه مجلسی در برنامه سه شنبه فرهنگی

در گنجینه رضوی 1918 نسخه خطی از آثار علامه محمدباقر مجلسی موجود است که برخی از این نسخه‎ها به دستخط وی می‎باشد که در شصت و یکمین برنامه سه شنبه های…

همزمان با روز بزرگداشت علامه محمدباقر مجلسی، شــصت و یکمین برنامه سه شنبه های فرهنگی آستان قدس رضوی با رونمایی و معرفی «دستخط علامه محمدباقر مجلسی، موجود در گنجینه رضوی» به صورت غیر حضوری و در فضای مجازی برگزار شد. 

شصت و یکمین برنامه سه شنبه های فرهنگی آستان قدس رضوی؛ شامل رونمایی آثار فرهنگی و نفایس گنجینه رضوی امروز سه شنبه 28 مرداد ماه، به دلیل عدم امکان برگزاری مراسم به صورت حضوری در بخش رویدادهای وب سایت موزه های آستان قدس رضوی و همچنین پورتال کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی به آدرس digital.aqr.ir در فضای مجازی رونمایی و منتشر گردید.

علامه محمدباقر مجلسی یکی از محدثان و فقهای مشهور شیعه در قرن یازدهم هجری قمری است که از جامعیت خاصی برخوردار می‎باشد. او در علوم مختلف اسلامی از جمله: حدیث، فقه، اصول، رجال، تاریخ و درایه سرآمد عصر خود بوده است. در گنجینه رضوی 1918 نسخه خطی از آثار علامه محمدباقر مجلسی موجود است که برخی از این نسخه‎ها به دستخط وی می‎باشد که در شصت و یکمین برنامه سه شنبه های علمی و فرهنگی تعدادی از آنها معرفی و رونمایی شد.

نسخه خطی «مرآه العقول فی شرح اخبار آل الرسول» از تألیفات بسیار نفیس علامه مجلسی، نسخه خطی جلد نهم «بهارالانوار» در شرح احوال حضرت امیرالمومنین علی (ع)، نسخه خطی «اقبال الاعمال» دارای دستخط علامه مجلسی و نسخه خطی «کافی» که دست خط علامه مجلسی در آن وجود دارد، از جمله این آثار است.

شایان ذکر است سازمان کتابخانه‎ها، موزه‎ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در مخازن خود 65 هزار کتاب چاپ سنگی، 13 میلیون و 500 هزار برگ سند تاریخی، هزاران اثر موزه‌ای، 2 میلیون نشریات ادواری و 106 هزار نسخه خطی را به صورتی استاندارد نگهداری می کند.